O Bachmut se stále bojuje, tvrdí Kyjev. Šéf wagnerovců se chce po ‚úspěšném dobytí‘ stáhnout

O východoukrajinské město Bachmut se i přes víkendové zprávy z Moskvy o jeho dobytí stále bojuje, píše v ranním hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly mají stále pod kontrolou malý úsek města, uvedla v pondělí náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny podle agentury Reuters řekl, že jeho se žoldnéři začnou po úspěšném dobytí z Bachmutu stahovat.

Sledujeme online Bachmut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský generální štáb v pondělí uvedl, že „boje o město Bachmut pokračují“

Ukrajinský generální štáb v pondělí uvedl, že „boje o město Bachmut pokračují“ | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se wagnerovcům patrně podařilo dostat pod kontrolu západní cíp Bachmutu. Moskva v sobotu oznámila, že se Bachmut jejím jednotkám společně s wagnerovci podařilo po dlouhých měsících tvrdých bojů dobýt.

Kdo ovládá Bachmut? Ukrajina se pře o Zelenského slova, kterými měl potvrdit dobytí města

Číst článek

O úspěchu hovořil i Prigožin, který v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že jeho síly začnou s odchodem z dobytého města. Stahovat se wagnerovci budou od 25. května do 1. června, své pozice předají jednotkám ruského ministerstva obrany.

V týlu pak žoldnéře čeká reorganizace a přezbrojení, uvedl Prigožin. „Předáme pozice a 25. opustíme bojovou zónu,“ uvedl šéf wagnerovců podle ruskojazyčného serveru BBC. Analytici ISW už dříve uvedli, že wagnerovci pravděpodobně vyčerpali síly pro pokračování útočných operací za Bachmut - například na obce Chromove a Ivanivske na předměstí Bachmutu.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Obce v prohlášení zmiňuje i Prigožin, podle kterého na ně nyní potáhnou jednotky ruské armády. Ve své poslední zprávě ISW nicméně píše, že se žoldnéřům pravděpodobně podařilo zajistit západní administrativní hranici města, zatímco ukrajinské jednotky pokračují v protiútocích na předměstí.

Situace v Bachmutu je kritická. Kyjev to přiznává, šéf wagnerovců i Moskva už ohlásili úplné dobytí

Číst článek

Ruskou kontrolu nad většinou západního Bachmutu podle ISW nepřímo potvrdili i ukrajinští představitelé, podle kterých jejich jednotky drží „nevýznamnou“ část na jihozápadu města. „Tato prohlášení naznačují, že se ukrajinské síly stáhly ze zbývajících oblastí Bachmutu s výjimkou těch, které přiléhají ke dvěma dálnicím vedoucím do města,“ píše ISW.

Ověřené záběry z neděle podle institutu ukazují wagnerovce, kteří vztyčují vlajky své skupiny a Ruska v domě v nejzápadnějším cípu Bachmutu. Aktuální situaci na bojišti nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit.

Ukrajinský generální štáb v pondělí uvedl, že „boje o město Bachmut pokračují“. U Bachmutu podle něj ruské síly dále podnikají útočné operace, v neděli se jim však nepodařilo získat zpátky území jižně od obce Ivanivske, která leží západně od Bachmutu.     

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme