Ukrajina za týden osvobodila sedm kilometrů čtverečních. ‚Každý metr se počítá,‘ řekl Zelenskyj

Ukrajinské síly za uplynulý týden osvobodily asi sedm kilometrů čtverečních území, pět kilometrů na jižní frontě a dva kilometry na východě u Bachmutu, sdělila podle agentury Unian náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou stanicí CBS připustil, že protiofenziva není „příliš rychlá“, ale vyzdvihl, že ukrajinským silám se i tak daří držet iniciativu a postupovat.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci drží vlajky před zničenými budovami v ukrajinské Klišivce

Vojáci drží vlajky před zničenými budovami v ukrajinské Klišivce | Foto: EYEPRESS | Zdroj: Reuters

O víkendu ukrajinští vojáci oznámili osvobození vsi Kliščijivka. Vesnice leží asi jen pět kilometrů od jižního okraje Bachmutu, města na východě Ukrajiny, o nějž se sváděly dlouhé boje, než ruská strana v květnu oznámila jeho dobytí.

Ukrajinští vojáci dobyli ‚klíč k Bachmutu‘. Rusové se důležitou vesnici snaží získat zpět

Číst článek

Podle vyjádření náměstkyně ukrajinského ministra obrany se ukrajinským silám za dobu protiofenzivy, která trvá zhruba od června, v okolí Bachmutu podařilo osvobodit asi 51 kilometrů čtverečních.

Tvrdé boje na jihu

Tvrdé boje se aktuálně odehrávají také na jihu Ukrajiny. Ukrajinská vojska tam podle náměstkyně ministra obrany postupují na jih a východ od dříve dobyté vesnice Robotyne směrem na Melitopol.

Dohromady za dobu protiofenzivy dokázali Ukrajinci znovudobýt 260 kilometrů čtverečních území v této oblasti, upřesnila Maljarová.

Rusko na jih Ukrajiny k obci Robotyne vyslalo během uplynulých dvou týdnů posily, upozornilo britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky.

Právě posílení ruských jednotek v oblasti je považováno za klíčové pro jejich schopnost udržet tamní obranné linie.

Putinova válka proti trans lidem. Muži se prý vydávají za ženy, aby se vyhnuli odvodům, a přibývá násilí

Číst článek

Ruské posily čítají tisíce vojáků a dohromady je nyní u Robotyne asi 10 000 elitních ruských výsadkářů. Většina jednotek ale není podle Londýna úplná.

Zelenskyj zhodnotil situaci na frontě jako složitou. „Budu zcela upřímný. Iniciativa je naše, to je plus. Zastavili jsme ruský útok a přešli v protiútok. Není nicméně příliš rychlý. Ale je důležité, že se každý den posouváme vpřed a osvobozujeme území,“ sdělil v rozhovoru.

Dodal, že se podle něj počítá, i když ukrajinská vojska postoupí o necelý kilometr nebo jen stovky metrů, hlavní je, že nedají invazním silám a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vydechnout.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme