Napětí v Kerčském průlivu: Rusko zadrželo tři ukrajinské lodě, Porošenko svolal armádní velení

Ruská tajná služba FSB potvrdila, že zadržela tři ukrajinské lodě v Azovském moři a že při operaci použila zbraně. Informuje o tom ruská agentura RIA Novosti. Podle ruské agentury utrpěli zranění tři ukrajinští námořníci, kterým se teď věnují lékaři. Podle ukrajinského námořnictva je ovšem zraněných šest, dva z toho těžce. Kyjev kvůli incidentu v Azovském moři svolal na mimořádné zasedání armádní představitele.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 0:31 26. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské stíhačky nad Kerčským průlivem

Ruské stíhačky nad Kerčským průlivem | Foto: Pavel Rebrov | Zdroj: Reuters

Rusko i Ukrajina se z incidentu vzájemně obviňují. „Nevyprovokované a šílené,“ tak ruské chování popsal ukrajinský prezident Petro Porošenko během krizového zasedání bezpečnostního a obranného výboru. Schůzka velení armády a představitelů dalších bezpečnostních složek s prezidentem začala v nedělních pozdních hodinách.

Porošenko také uvedl, že v pondělí požádá ukrajinský parlament, aby vyhlásil výjimečný stav na 60 dní, píše server Hromadske. Podle ukrajinského deníku Kyiv Post to může znamenat zákaz vycházení, zvýšená bezpečnostní opatření, regulace médií nebo zákaz shromažďování.

Výjimečný stav na Ukrajině už platí. Rusové poslali do vazby většinu ze zadržených námořníků

Číst článek

Prezident zároveň upozornil, že to nepředstavuje útočný akt vůči Rusku. „Neznamená to omezení ústavních práv ani svobod občanů,“ dodal. Podle ukrajinského zpravodajského serveru Hromadske většina parlamentu vyhlášení výjimečného stavu podporuje. Mohlo by tím ovšem dojít k odložení prezidentských voleb na Ukrajině, které se mají odehrát v březnu 2019. 

Kyjev také požádal o svolání Rady bezpečnosti OSN.

Ruská kontrarozvědka (FSB) podle Reuters uvedla, že proti ukrajinským lodím zasáhla kvůli údajně nelegálnímu vplutí do ruských vod. Jejich posádky podle ruské tajné služby „nebezpečně manévrovaly“ a nereagovaly na „legitimní výzvy“, aby lodě zastavily. Ruská agentura RIA Novosti uvedla, že ukrajinská plavidla nereagovala na výzvy k zastavení. Život zraněných námořníků není podle ruské strany v ohrožení.

Agentura AP upozornila, že Rusko celkově zablokovalo plavbu Kerčským průlivem. Prostor pod mostem vedoucím na anektovaný poloostrov Krym byl zatarasen tankerem a v oblasti tak uvázly desítky nákladních lodí.

Střelba na ukrajinské lodě

Podle ukrajinského námořnictva začaly lodě ruské tajné služby FSB střílet na menší ukrajinské ozbrojené lodě. Dělostřelecké plavidlo v důsledku střelby přišlo o pohon. „Podle našich informací byly dvě menší ozbrojené lodě – Berdyansk a Nikopol – zasaženy nepřátelskou střelbou,“ cituje ukrajinský server Hromadske tiskovou zprávu námořnictva. Třetí lodí má být vlečný člun Yany Kapu, uvádí ukrajinská strana.

Rusko je větší hrozbou pro Británii než radikální islamistické skupiny, řekl nový velitel armády

Číst článek

K incidentu došlo v Kerčském průlivu, kde Rusko postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym a kde podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodu plavby z Černého do Azovského moře.

V Azovském moři jsou přístavy, kde také kotví ukrajinské válečné lodě, zejména v Mariupolu a Berďansku. A právě tam ráno z Oděsy mířily tři ukrajinské lodě. Ruská hlídka je zastavila s tím, že nedodržely stanovený harmonogram průplavu přes Kerčský průliv,“ říká zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín. „Ukrajinské lodě mají za přesně stanovených podmínek přístup do svých přístavů. Podle Rusů to Ukrajinci nedodrželi,“ dodává k aktuální situaci.

NATO vyzvalo ke zdrženlivosti

Severoatlantická aliance vyzvala ke zdrženlivosti a de-eskalaci s tím, že situaci pozorně monitoruje. „NATO plně podporuje ukrajinskou nezávislost a teritoriální integritu včetně navigačních práv v jejích teritoriálních vodách. Apelujeme na Rusko, aby zajistilo ničím nerušený přístup do ukrajinských přístavů v Azovském moři v souladu s mezinárodním právem,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescuová.

Evropská unie upozornila, že pnutí v Azovském moři se nebezpečně zvýšilo. Stavbu mostu vedoucího na anektovaný poloostrov Krym označila unie za další porušení ukrajinské suverenity, píše britský server BBC.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin řekl ukrajinské televizi, že ruské jednání je aktem agrese. „Mluvil jsem s přáteli a představiteli mezinárodních organizací, jako je NATO a EU,“ dodal. Kyjev se tak snaží zajistit podporu spojenců. Velvyslanec ve Washingtonu Valeriy Čaly proto už oslovil americkou vládu a ukrajinský parlament v pondělí ráno vyšle svého zástupce do Berlína.

Rusko zadržení lodí původně popřelo

Rusko přitom původně popřelo tvrzení Kyjeva, že by tři ukrajinské lodě obsadilo. Podle tajné služby FSB, která spravuje pohraniční stráž, se lodě vrátily zpět do přístavu Berďansk, ze kterého vypluly. Ruská kontrarozvědka také dříve uvedla, že dění u Kerčského průlivu je výsledkem připravené ukrajinské provokace. „Jejich cíl je jasný - chtějí v regionu vyvolat konflikt," uvedla FSB ve svém prohlášení.

Spor Ruska a Nizozemska o údajné špiony se přiostřuje. Moskva předala velvyslankyni protestní nótu

Číst článek

Velení ukrajinského námořnictva ovšem podle listu Ukrajinska pravda informovalo, že dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva v neděli uskutečňovaly plánovanou a ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na březích Azovského moře.

„Navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace - kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust - uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu,“ píše se v ukrajinském komuniké.

och, nol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme