Seizmologové zjistili při zničení Kachovské přehrady explozi. Obvinily se z ní vzájemně Kyjev a Moskva

Norští seizmologové zaznamenali v době, kdy byla zničena Kachovská přehrada, výbuch v dané oblasti, uvedl server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Ze zničení přehrady, které způsobilo ničivé záplavy na jihu Ukrajiny, se vzájemně obvinily Kyjev a Moskva. Zatímco Kyjev tvrdí, že ruské síly způsobily na přehradě výbuch, Moskva uvádí, že ukrajinské síly přehradu ostřelovaly. Areál od začátku ruské invaze na Ukrajinu okupují ruské síly.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopené město Cherson po zničení Kachovské přehrady

Norští seismologové zaznamenali v oblasti Kachovské přehrady výbuch. Snímek zobrazuje zničenou přehradu | Foto: Yan Dobronosov | Zdroj: Reuters

Výbuch v oblasti přehrady zaznamenali odborníci z norského centra NORSAR, které se zabývá seizmologickou aktivitou, v úterý ve 2.54 ráno místního času. Tento čas i uvedené souřadnice odpovídají zprávám v médiích o zničení přehrady.

Ukrajinské úřady bezprostředně po protržení přehrady informovaly, že ji ruské síly vyhodily do povětří. Podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho výbuch nastal přímo ve strojovně. Ruská okupační správa naopak ze začátku popírala, že by se v oblasti přehrady dělo něco mimořádného.

Voda z Kachovské přehrady zaplavila 600 kilometrů čtverečních. Úřady hlásí první oběti

Číst článek

Posléze ruští představitelé přišli s několika vysvětleními. Podle jednoho z nich ukrajinské síly údajně přehradu během několika měsíců tak dlouho ostřelovaly, až se protrhla.

Podle druhého, jehož se drží také ruská státní tisková agentura TASS, Ukrajina zasáhla přehradu během raketového útoku.

Agentura AP ve čtvrtek zveřejnila záběry pořízené den po protržení přehrady s tím, že nepodporují ruskou verzi o příčinách zničení vodního díla. Přestože většina areálu přehrady je zatopená, zbytky budov, které v něm jsou vidět, nenesou žádné známky typické pro ostřelování jako ožehnutou fasádu nebo zjizvení od střepin, podotkla AP.

Ukrajinská tajná služba SBU pak v pátek zveřejnila údajný odposlech telefonátu dvou Rusů, kteří mluví o tom, že za útokem na přehradu stojí ruské síly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme