Ukrajina na jednání v Turecku navrhla Rusku systém bezpečnostních záruk. Plánuje se i setkání prezidentů
Mírová vyjednání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny skončila, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská ambasáda v Turecku. Hovorů se podle Kremlu neoficiálně účastnil i ruský miliardář Roman Abramovič. Ukrajina Rusku navrhla systém bezpečnostních záruk. Pokud by fungoval, Kyjev odsouhlasí neutrální status, uvedl jeden z ukrajinských vyjednavačů. Nejprve však podle něj musí na celé Ukrajině zavládnout mír.
Podle šéfa ruské delegace byla jednání konstruktivní a návrhy Kyjeva nyní prostuduje ruský prezident Vladimir Putin. Posun při úterním jednání byl podle ukrajinské delegace dostatečný k tomu, aby se Putin setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle ruské delegace je setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že ministerstva zahraničí obou zemí mírovou dohodu schválí.
„V zájmu zvýšení vzájemné důvěry a vytvoření nezbytných podmínek pro další jednání a dosažení konečného cíle, kterým je odsouhlasení a podepsání (dohody), bylo přijato rozhodnutí radikálně, výrazně snížit (ruskou) vojenskou aktivitu ve směru na Černihiv a Kyjev,“ řekl náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Podrobnější informace ruský generální štáb oznámí po návratu ruské delegace do Moskvy, dodal.
Skepse nad nadějnými vyhlídkami: v Istanbulu začne další kolo rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou
Číst článek
Agentura Reuters připomíná, že jednání se v Istanbulu uskutečnilo v době, kdy ruskou invazi na většině míst na Ukrajině zastavil silný odpor.
Ukrajinská delegace přišla se systémem bezpečnostních záruk, který by v případě fungování vedl k neutrálnímu statusu Ukrajiny. „Své území neposkytneme cizím vojenským základnám, stejně jako na svém území nerozmístíme vojenské kontingenty, a nebudeme vstupovat do vojensko-politických aliancí,“ popsal tuto neutralitu ukrajinský vyjednavač Oleksandr Čalyj.
Návrhy Kyjeva rovněž zahrnují patnáctileté konzultační období o statusu Ruskem anektovaného Krymu a mohly by vstoupit v platnost pouze v případě úplného příměří, řekli vyjednavači novinářům v Istanbulu. Jakoukoli dohodu také musí schválit Ukrajinci v referendu.
V ukrajinském návrhu se hovoří i o tom, že Rusko nebude oponovat ukrajinskému členství v Evropské unii, uvedl šéf ruské delegace Vladimir Medinskij.
Jedná se o dosud nejpodrobnější a nejkonkrétnější návrhy, které Ukrajina ohledně dohody s Ruskem zveřejnila, píše Reuters. Garanty navrhovaného bezpečnostního systému by se mohly stát Polsko, Izrael, Turecko a Kanada, uvedla ukrajinská delegace.
Snaha o příměří
Jednání delegací v istanbulském paláci Dolmabahçe na evropském břehu Bosporu začalo krátce po 10.30 místního času (9.30 SEČ), po proslovu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala turecká agentura Anadolu. Podle ukrajinské ambasády v Ankaře hovory začaly nejprve na úrovni vedoucích delegací, zbytek zástupců se k nim přidal později.
Zástupci obou zemí jednali s přestávkami zhruba čtyři hodiny. Zatím není jasné, zda budou pokračovat i ve středu, napsala agentura Reuters.
Rusko se zaměří na osvobození Donbasu a omezí bojové aktivity u Kyjeva, oznámil Šojgu
Číst článek
„Právě teď jsou v chodu intenzivní vyjednávání o některých významných otázkách, nejdůležitější z nich je dohoda na mezinárodních bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. S takovou dohodou budeme moci ukončit válku,“ uvedl dříve poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.
Druhým zásadním tématem je podle něj zajištění příměří, díky kterému se vyřeší humanitární problémy, kterým Ukrajinci čelí.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí uvedl, že nejambicióznějším cílem Kyjeva je v Istanbulu vyjednat příměří. Podle vysoce postaveného nejmenovaného amerického činitele se ale ruský prezident Vladimir Putin nezdá být připraven přistoupit na kompromis, který by vedl ke konci války, píše Reuters.
Mírová jednání
Vyjednavači Kyjeva a Moskvy, jejíž vojska 24. února vpadla na Ukrajinu, se osobně dříve několikrát setkali v Bělorusku, naposledy 7. března. O tři dny později se na okraj diplomatického fóra v turecké Antalyi setkal šéf ruské diplomacie Ruska Sergej Lavrov s Kulebou.
Abramovič a další účastníci jednání Moskva-Kyjev měli příznaky otravy, píše The Wall Street Journal
Číst článek
Od té doby delegace jednaly prostřednictvím videokonferencí. Setkání po více než třech týdnech začalo vlažně, uvedl reportér ukrajinské televize.
„Bylo to chladné přivítání, bez podání rukou,“ uvedl reportér, aniž bylo jasné, zda byl prvního setkání delegací přítomen, nebo informaci dostal od jeho účastníků.
Agentura Reuters dříve informovala, že se na jednání osobně dostavil i Abramovič, který je kvůli ruské invazi na Ukrajinu na sankčních seznamech Evropské unie či Británie. Kreml minulý týden uvedl, že se oligarcha do vyjednávání zapojil pouze v počáteční fázi.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý potvrdil, že se Abramovič mírových rozhovorů v Istanbulu účastní, ale nikoliv jako oficiální člen ruské delegace. S jeho zapojením však podle něj souhlasila Moskva i Kyjev.
Podle dřívějších informací médií se u Abramoviče a dalších dvou účastníků jednání mezi Moskvou a Kyjevem na začátku měsíce projevily příznaky otravy. Peskov v úterý podobné zprávy odmítl, nezakládají se podle něj na pravdě a jsou součástí „informační války“.