OSN: Ruská invaze vyvolala v Evropě nejvážnější uprchlickou krizi od druhé světové války
Na Ukrajině je přibližně 6,5 milionu lidí, kteří opustili své domovy kvůli válce. Kromě toho přes 3,2 milionu uprchlíků opustilo i samotnou Ukrajinu. V pátek o tom informovala Mezinárodní organizace pro migraci. Podle ní Ukrajina rychle směřuje k podobným úrovním počtu uprchlíků jako Sýrie v době války, která z domovů vyhnala na 13 milionů lidí.
Podle odhadů Organizace spojených národů (OSN) více než 12 milionů lidí uvázlo na Ukrajině v oblastech zasažených konfliktem nebo nemůže uprchnout kvůli vysokým bezpečnostním rizikům, zničeným mostům a silnicím, kvůli nedostatku zdrojů a také informací o tom, kde je možné najít bezpečné útočiště a ubytování.
Jednání jsou ‚někde na půl cesty‘, tvrdí ruský vyjednavač. Moskva odmítá vstup Ukrajiny do NATO
Číst článek
Tato zjištění v pátek zveřejnil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, který údaje Mezinárodní organizace pro migraci označuje jako „dobré znázornění rozměru“ vnitřní migrace na Ukrajině.
Takzvaných vnitřních uprchlíků bylo v zemi k pátku podle těchto statistik 6,48 milionu.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že boje na Ukrajině po ruské invazi z 24. února vyvolaly nejvážnější uprchlickou krizi v Evropě od 2. světové války.
Podle odhadů polovina obyvatel Ukrajiny už domov opustila, uvázla v zasažených oblastech, nebo není schopna odejít. Ukrajina měla před válkou zhruba 44 milionů obyvatel.