Zelenskyj chce jednat s Amerikou a Ruskem. Ukrajina je podle něj připravená vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek navrhl uspořádat třístranné jednání se svými protějšky z USA a Ruska Joem Bidenem a Vladimirem Putinem. Cílem rozhovorů, které by se mohly konat virtuálně, by mělo být zmírnění napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Podle agentury AFP o tom informoval šéf Zelenského kanceláře Andrij Jermak.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

„Stále čekáme na odpověď ruské strany, ale naši američtí partneři náš návrh přivítali s určitým zájmem,“ uvedl Jermak s tím, že je nezbytné zapojit do debat o bezpečnostní architektuře Evropy samotnou Ukrajinu. Podle něj je Ukrajina připravena a schopna vstoupit do NATO.

Jednání mezi Ruskem a Západem skončila patem. Co rozhovory ukázaly? A jak dopadnou na Ukrajinu?

Číst článek

V regionu v poslední době sílí napětí. Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků a Kyjev a Západ se obávají případné invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Moskva, která v roce 2014 anektovala ukrajinský Krym a podporuje proruské separatisty v Donbasu, ale popírá, že by chystala útok proti svému sousedovi.

Diplomatická jednání, která se mezi představiteli Spojených států, NATO a Ruska odehrála tento týden, průlom nepřinesla. Západ odmítl ruské požadavky poskytnout záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO, i požadavek stáhnout alianční jednotky a zbraně ze zemí východního křídla bloku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme