Balíček za 1,85 miliardy dolarů a obranný systém Patriot. USA darují Ukrajině další vojenskou pomoc

Bílý dům oznámil poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard Kč). Nový balíček pomoci zahrnuje i systém protivzdušné obrany Patriot, uvedla AFP. Oznámení přišlo krátce před tím, než ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál ve Spojených státech, kam přicestoval na jednání se svým americkým protějškem Joem Bidenem.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 22:13 21. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy podle šéfa americké diplomacie poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které „Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska“

Spojené státy podle šéfa americké diplomacie poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které „Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska“ | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Jak upřesnil šéf americké diplomacie Antony Blinken, pomoc zahrnuje jednu miliardu na „rozšíření protivzdušné obrany a schopnosti přesného úderu“ a dalších 850 milionů dolarů na pomoc v oblasti bezpečnosti.

„Zatímco Rusko pokračuje ve svých brutálních útocích proti kritické infrastruktuře na Ukrajině, Spojené státy dnes (ve středu - pozn.red.) přivítají ve Washingtonu prezidenta Volodymyra Zelenského, abychom tak zdůraznili náš trvající závazek vůči ukrajinskému lidu,“ citovala agentura AP z Blinkenova prohlášení.

USA jednoznačně podporují Ukrajinu. Dokazuje to Zelenského cesta, říká jeho poradce

Číst článek

Spojené státy podle něj poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které „Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska“.

Podle BBC vojenský balíček mimo jiné zahrnuje jednu baterii protiraketového systému Patriot spolu s municí, 30 minometných systémů, šest obrněných užitkových vozů, dělostřelecké náboje, zařízení pro noční vidění či neprůstřelné vesty. Agentura AP zmínila rovněž přesně naváděné bomby pro letadla.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že jakákoli dodávka pokročilého raketového systému typu země-vzduch, bude považována za provokativní krok a že systém a jeho obsluha budou legitimním cílem ruské armády.

Podle expertů zatím není jasné, kdy raketový systém Patriot na frontovou linii na Ukrajině dorazí, Američané budou totiž muset nejdříve vycvičit ukrajinské vojáky pro jeho obsluhu. Výcvik by přitom mohl trvat několik týdnů a očekává se, že se uskuteční v Německu.

Zelenského proslov

V Bílém domě Zelenského přijme americký prezident Joe Biden, vystoupí i před členy obou komor Kongresu. K zákonodárcům promluví v 19.30 místního času (01.30 Středoevropského letního času), uvedla na twitteru předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

It is with immense respect and admiration for his extraordinary leadership that I extend on behalf of bipartisan Congressional leadership an invitation for @Володимир Зеленський to address a Joint Meeting of Congress at 7:30 p.m. E.T. tonight.

16:27 – 21. 12. 2022

4149 45509

„Jsem dnes (ve středu - pozn.red.) ve Washingtonu, abych poděkoval americkému lidu, prezidentu a Kongresu za tolik potřebnou pomoc. A rovněž abychom pokračovali ve spolupráci a přiblížili se tak k vítězství,“ napsal Zelenskyj na telegram a zveřejnil své fotografie ihned po přistání letadla.

‚Každou vesnici oslavují, jako kdyby dobyli Paříž.‘ Rusové ale v zimě na Ukrajině budou jen držet pozice

Číst článek

Dodal, že v USA má v plánu řadu jednání s cílem „posílit obranné schopnosti Ukrajiny“. „Příští rok musíme navrátit ukrajinskou vlajku a svobodu celé naší zemi, všemu našemu lidu,“ dodal ukrajinský prezident.

Do Spojených států přicestoval Zelenskyj americkým vojenským letadlem. Je to jeho vůbec první zahraniční cesta od začátku ruské invaze v únoru letošního roku.

Zelenskyj od té doby podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal do regionů osvobozených od okupační armády. V úterý například navštívil vojáky ve městě Bachmut v Doněcké oblasti, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními jednotkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme