Ukrajina odrazila útoky u Bachmutu a Avdijivky. Rusové mají podle Britů bídnou morálku

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky v okolí měst Bachmut a Avdijivka v Doněcké oblasti. Ve své pravidelné ranní svodce to ve středu uvedl ukrajinský generální štáb. Invazní armáda podle něj nadále soustředí své úsilí na získání plné kontroly nad Doněckou oblastí a udržení okupovaných částí regionů, jako je Chersonská, Charkovská nebo Záporožská oblast, a také na obnovení bojeschopnosti svých jednotek.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci pálí z polské houfnice AHS Krab | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

„Ruské jednotky pokračují v leteckých a raketových úderech na civilní objekty po celé Ukrajině,“ tvrdí dále velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň vyzvalo obyvatele, aby neignorovali letecké poplachy.

Jak se zbavit závislosti na dovozu plynu z Ruska? Jedna z otázek pro české předsednictví Rady EU

Číst článek

„Nepřítel vedl útočné boje ve směru na Bachmutske a Kodemu. Bez úspěchu,“ uvedl ukrajinský generální štáb s odkazem na obce u města Bachmut. Jižněji v Doněcké oblasti, poblíž Avdijivky, pak ruské jednotky podle něj útočily ve směru na obce Pisky a Nevelske. „Bez úspěchu,“ poznamenalo velení ukrajinských sil.

Podobné informace jednotlivých bojujících stran není možné ihned nezávisle ověřit.

Ukrajina si ve středu připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od chvíle, co ruská invazní vojska napadla Ukrajinu. Úřady se obávají zesílených ruských útoků.

Vidíme malé bílé človíčky, jak chaoticky leží v lese a čekají, popisuje mluvčí ukrajinských dronistů

Číst článek

Britské ministerstvo obrany ve svém pravidelném zhodnocení bojů uvedlo, že ruská ofenziva v Donbasu postupuje minimálně a Rusko očekává velký ukrajinský protiútok. Z operačního hlediska podle něj invazní jednotky nemají dostatek munice, vozidel a personálu.

Britský resort obrany připomíná, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo přesně před půl rokem. „Cílem bylo svrhnout vládu a okupovat většinu země. V dubnu si ruští představitelé uvědomili, že tento záměr selhal, a vrátili se ke skromnějším cílům na východě a jihu Ukrajiny,“ uvádí Britové.

„Morálka je v mnoha částech (ruské) armády bídná a vojsko je značně rozloženo. Diplomatická síla (Ruska) je oslabena, jeho dlouhodobé hospodářské vyhlídky jsou chmurné. Po šesti měsících se ruská válka ukázala jako nákladná a strategicky škodlivá,“ dodal britský resort obrany.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme