Na Ukrajině přišlo o život už 10 000 civilistů. Polovina z nich zemřela daleko od fronty, tvrdí OSN

Na Ukrajině od začátku ruské invaze z loňského 24. února zahynulo více než 10 000 civilistů. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle kterého zhruba polovina úmrtí za poslední dobu nastala daleko za frontovou linií. Ta se táhne stovky kilometrů od jižní přes východní Ukrajinu na sever země.

Sledovali jsme online Ženeva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytové jednotky po zásahu rakety

Bytové jednotky po zásahu rakety | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Úřad statistiku civilních obětí na Ukrajině zveřejňuje pravidelně. Mise OSN pro lidská práva na Ukrajině, která má v zemi desítky pozorovatelů, upozornila, že skutečná bilance obětí bude ještě výrazně vyšší. Na potvrzení dalších obětí se totiž podle ní stále pracuje.

Miny na Ukrajině zabily od začátku invaze 265 civilistů, tvrdí Kyjev. Vyzývá k obezřetnosti

Číst článek

Bilance mimo jiné zahrnuje i události z prvních měsíců po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území, například bitvu o jihoukrajinský Mariupol. Při ruském bombardování, ostřelování a dlouhém obléhání místní obyvatelé hlásili vysoké ztráty na civilních životech.

„Na 10 000 mrtvých civilistů je pro Ukrajinu chmurný milník,“ uvedla vedoucí ukrajinské mise OSN Danielle Bellová. „Hrozí, že válka Ruské federace proti Ukrajině, která nyní vstupuje do 21. měsíce, přeroste ve vleklý konflikt s bolestivě vysokou cenou na životech,“ dodala.

Převážnou část potvrzených úmrtí si vyžádala výbušná zařízení s plošným dopadem jako dělostřelecká a kazetová munice a střely a rakety, uvádí OSN. Téměř polovina obětí za poslední tři měsíce zahynula daleko za frontovou linií, což OSN přičítá ruskému použití střel dlouhého doletu. Moskva od začátku své invaze popírá, že by záměrně útočila na civilisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme