Stratég Foggo: Rusové zastydli ve druhé světové. Došlo jim palivo i jídlo, u Kyjeva dostali na frak

Konflikt na Ukrajině oslabil představu Západu o všemocné ruské armádě, která před osmi lety obsadila Krym. Skutečnost, že Vladimir Putin odmítl svou invazní armádu reformovat, je dobrá zpráva jak pro Ukrajinu, tak Západ. Myslí si to bývalý admirál amerického námořnictva James Foggo, s nímž hovořil gruzínský novinář Vazha Tavberidze pro americkou stanici Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Tento článek je více než rok starý.

Svět ve 20 minutách Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes již bývalý admirál amerického námořnictva James Foggo

Dnes již bývalý admirál amerického námořnictva James Foggo | Zdroj: Profimedia

Tento ošklivý konflikt také prohloubil nedůvěru mezi oběma válčícími stranami a lze si jen těžko představit, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zasedl s Putinem k jednání o míru, soudí pro Rádio Svoboda Foggo, který je ředitelem amerického Střediska pro námořní strategii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách. Spojené státy chtějí oslabit Rusko dodávkami těžkých zbraní Ukrajině. Marine Le Penová ve volbách prohrála, francouzská krajní pravice ale zvítězila. Ve funkci premiéra končí Janez Janša přezdívaný „mini Orbán“

Admirál zhodnotil výkon ruské armády zdrcujícím způsobem: „Došlo jí palivo a jídlo, neměla dostatek munice a dostala pořádně na frak, zejména v bitvě o Kyjev,“ říká Foggo a dodává: „Rusové tak trochu zastydli ve druhé světové válce, kdy převládaly pohyby tanků po Evropě.“

Podle admirála se ruští vojáci jen těžko naučí chovat jako západní armáda do 9. května, když navíc používají ne zrovna nejmodernější zbraně. Putin chce prezentovat nějaký úspěch právě 9. května, kdy Rusko oslavuje vítězství nad nacistickým Německem.

I mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov přiznal, že ruská armáda utrpěla velké ztráty. Rovněž se jí nepodařilo dobýt Kyjev a další města a ztratila dvě válečné lodě, včetně oslavovaného křižníku Moskva.

Podle Foggoa navíc v armádě bojují branci místo profesionálních vojáků, Kreml podceňuje logistiku a trpí „mylnou představou, že Rusko může beztrestně operovat v Černém moři“.

Jestli nedávno jmenovaný nejvyšší velitel Alexandr Dvornikov nedosáhne nějakého bojového úspěchu, bude ho to stát krk, soudí Foggo. Má za to, že lidské ztráty snížily bojeschopnost armády a Dvornikov se teď nejspíš nachází ve fázi náboru a výcviku. Podle Severoatlantické aliance přišla ruská armáda o nejméně 7000 mužů a Ukrajinci uvádějí ještě větší počet.

Pokud se Rusku podaří dobýt Mariupol a upevnit územní zisky, mohlo by vytvořit koridor k Černému moři i bez dobytí Oděsy. Případný útok s cílem dobýt Kyjev však Foggo označil za stejně obtížný, jako byla vojenská snaha dobýt syrské Aleppo nebo iráckou Fallúdžu.

„Takové tažení je ztracené, když bojujete v městském prostředí a ve výškových budovách s odstřelovači na každém rohu, kdy má každý Ukrajinec na balkoně kalašnikov nebo zápalné láhve, které může házet na projíždějící tanky. Jestli se k takovému útoku Rusové rozhodnou, bude to špatné rozhodnutí. Dostanou stejný výprask jako při prvním tažení na Kyjev,“ soudí Foggo.

Sabotáže v Bělorusku

Jak upozornil list The Washington Post, k nezdaru u Kyjeva přispěli i běloruští železničáři. Tajná síť železničářů, hackerů a dezertérů z bezpečnostních složek se zaměřila na signalizační skříňky, které jsou nezbytné k fungování železnice. Na několik dní ochromili pohyb vlaků a donutili tak Rusy, aby své jednotky zkoušeli zásobovat po silnici. To ale vyvolalo zácpu, která zastavila čtyřicetikilometrový vojenský konvoj severně od Kyjeva.

Rusko muselo sloučit vyčerpané jednotky ze severovýchodu Ukrajiny, píše britské ministerstvo

Číst článek

Tyto sabotáže zároveň poskytly čas ukrajinským vojákům, aby zformulovali účinnou reakci na invazi, upozorňuje běloruský aktivista Jurij Ravavoj, který po protivládních protestech v Bělorusku v roce 2020 uprchl do Polska.

Zbraně pomáhají

Admirál Foggo v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda pochválil americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Ta nejnovější, už druhá v posledních pěti týdnech, má hodnotu 800 milionů dolarů.

Foggo soudí, že dodávky americké techniky, včetně raket Stinger typu země-vzduch a protitankových střel Javelin, jsou očividně velmi účinné a ukrajinské jednotky prokázaly schopnost je používat.

Rusko chce Donbas vylidnit, řekl Zelenskyj. Podle USA postupuje ruská armáda pomalu

Číst článek

Admirál chválí i západní spojence, že Kyjevu poskytli výzbroj ze sovětské éry, se kterou ukrajinští vojáci umějí zacházet. Varuje však před dodávkami některých špičkových zbrojních systémů, k jejichž obsluze by Ukrajinci museli projít výcvikem.

„Západní země, NATO i Spojené státy odvádějí dobrou práci, když na Ukrajinu posílají tolik zbraní. I když by jich Ukrajinci chtěli víc, jsou dodávané zbraně účinné a na bojišti se osvědčují. Otázkou je, jak dlouho ještě Ukrajinci vydrží bojovat, protože jsou nepochybně velmi vyčerpaní,“ cituje Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda amerického admirála ve výslužbě Jamese Foggoa.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách. Spojené státy chtějí oslabit Rusko dodávkami těžkých zbraní Ukrajině. Marine Le Penová ve volbách prohrála, francouzská krajní pravice ale zvítězila. Ve funkci slovinského premiéra končí Janez Janša přezdívaný „mini Orbán“.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme