Putin navštívil Chersonskou oblast. Na velitelství si vyslechl zprávu o situaci na bojišti

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil podle Kremlu vojenská velitelství ve dvou okupovaných ukrajinských regionech – v Chersonské a Luhanské oblasti. Kreml ovšem neuvedl, kdy se návštěva odehrála, uvedla agentura Reuters. Moskva se loni rozhodla oba regiony a další dvě oblasti připojit v rozporu s mezinárodním právem k Rusku. Nemá však vojenskou kontrolu nad celými oblastmi a Kyjev ani svět zábor ukrajinského území neuznaly.

Sledovali jsme online Moskva/Kyjev (Aktualizováno: 14:01 18. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Pavel Bednyakov | Zdroj: Reuters

Zveřejněné záběry mimo jiné ukazují sedmdesátiletého Putina, jak vystupuje z vojenského vrtulníku, poté z automobilu, prochází kolem budov a zachycují také jeho jednání s vojenskými veliteli. Na videu jsou rovněž záběry – na kterých není vidět Putin – z průjezdu kolony kolem ukazatele označujícího vjezd do města Heničesk v Chersonské oblasti.

Rusko se po prohrané válce může decentralizovat. Jen tak má šanci, myslí si ruský spisovatel Budraitskis

Číst článek

Podle listu Kommersant šéf Kremlu navštívil vojenské uskupení Dněpr v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy Vostok v Luhanské oblasti.

Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu.

Ruská vojska se loni na podzim stáhla z města Cherson a dalších míst v okolí a podle agentury Reuters v očekávání ukrajinské protiofenzivy posilovala své pozice na protějším břehu řeky Dněpr.

Jde o první Putinovu cestu do Chersonské a Luhanské oblasti od začátku války, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Rusko podle ukrajinské rozvědky přechází do defenzivy. Velká jarní ofenziva se mu nepodařila

Číst článek

Podle agentury TASS byl Putin před tím na návštěvě některého z „nových ruských regionů“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, 19. března. Tehdy podle ruských úřadů navštívil přístavní město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo.

Šéf Kremlu se na záběrech ze zničeného města, kde kvůli bojům zahynulo podle úřadů velké množství civilistů a mnoho obyvatel uprchlo, setkal s lidmi, které ukrajinská média později označila jako proruské aktivisty. Zároveň se objevily spekulace, zda šlo skutečně o Putina, a nikoli jeho dvojníka.

„Putinova degradace je působivá. Před rokem svět čekal na jeho vyjádření. Teď už ne. Žádný takový politický aktér už není. Existuje jen ‚zvláštní tour‘ autora masových vražd na okupovaných a zničených územích, aby si naposled vychutnal zločiny svých přisluhovačů,“ napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru.

Server Ukrajinska pravda k záběrům návštěvy poznamenal, že z nich není zřejmé, kde přesně se Putin nacházel. Neexistuje žádný skutečný důkaz, že byl Putin na Ukrajině, uvádí na závěr své zprávy ukrajinský deník.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme