Sirotek, kterého odvlekli do Ruska a povolali do armády, se vrátí domů, oznámily úřady obou zemí

Ukrajinský teenager Bohdan Jermochin, kterého loni odvezli Rusové z okupovaného jihoukrajinského Mariupolu do Ruska, se bude moci vrátit do vlasti. Oznámil to ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec i ruská zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nášivka na uniformě ruského vojáka

Nášivka na uniformě ruského vojáka | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Média dříve informovala, že sedmnáctiletý sirotek se pokusil z Ruska na Ukrajinu vrátit sám, později dostal předvolání k ruské vojenské odvodní komisi a následně požádal ukrajinského prezidenta o pomoc se svým návratem na Ukrajinu.

Rusové ho deportovali z Mariupolu a povolali do armády. Ukrajinec žádá Zelenského o pomoc

Číst článek

„Oficiálně potvrzuji, že máme dohodu o návratu Bohdana na Ukrajinu a jeho shledání se sestrou,“ napsal na platformě Telegram Lubinec.

Lvovová-Bělovová na stejné síti napsala, že ruská a ukrajinská strana se dohodly na tom, že se Jermochin setká se svou příbuznou „ve třetí zemi v den svých narozenin.“ Ty má podle serveru Ukrajinska pravda 19. listopadu.

Dříve Jermochinova ukrajinská právní zástupkyně Kateryna Bobrovská zveřejnila na facebooku video, ve kterém mladík žádá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu pomohl s návratem do vlasti.

Stalo se tak krátce poté, co média informovala o jeho předvolání na vojenský odvodní úřad u Moskvy, kde se musí hlásit po dosažení plnoletosti, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Lvovová-Bělovová přitom tvrdí, že šlo pouze o výzvu k upřesnění údajů k vojenské registraci, které dostávají všichni občané Ruska jeho věku, a pokud studují, je jim udělen odklad vojenské služby do konce studia.

Bobrovská nicméně upozorňovala, že Jermochina pravděpodobně čeká služba v ruské armádě. Dostal totiž ruský pas a může tak být považován za člověka podléhajícího vojenské povinnosti, podotkla BBC.

Návrat domů

Bohdan Jermochin přišel podle serveru Meduza o oba rodiče před lety. Do 24. února loňského roku, kdy na Ukrajinu vtrhla ruská invazní vojska, žil v Mariupolu. Nejprve v pěstounské rodině, po nástupu na hutnickou školu se jeho zákonným zástupcem stal ředitel vzdělávací instituce, což je u starších sirotků běžná praxe, píše BBC.

List Novaja Gazeta nicméně uvádí, že jeho zákonnou opatrovnicí je jeho sestra Valerije, která žije na Ukrajině. Lvovová-Bělovová ve své zprávě zmínila sestřenici.

Je velmi důležité, aby Putin na Ukrajině nevyhrál. Jinak nevíme, kde se zastaví, míní exmluvčí NATO

Číst článek

Poté, co Rusové loni Mariupol obsadili, umístili mladíka do pěstounské rodiny v Rusku. Letos v březnu se Jermochin pokusil z Ruska utéct zpět na Ukrajinu, ale zastavily ho bezpečnostní složky poblíž hranic, píše Meduza. Podle Bobrovské se pokusil vrátit na Ukrajinu hned několikrát.

Lvovová-Bělovová tvrdí, že chlapci nabídli už dříve možnost vrátit se na Ukrajinu, ale odmítl, což potvrdil i písemně. Podle jeho advokátky byl ale donucen napsat prohlášení, že chce zůstat v Rusku, dokud nedosáhne plnoletosti.

Kyjev viní Rusko, že unáší ukrajinské děti se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. Moskva tvrdí, že její program přesídlení dětí z Ukrajiny na ruské území má ochránit sirotky a opuštěné děti v oblasti konfliktu.

Podle Spojených států byly tisíce dětí násilně odebrány ze svých domovů, napsala dříve agentura Reuters. Mezinárodní trestní soud (ICC) letos v březnu vydal kvůli podezření z nezákonného odvlékání ukrajinských dětí do Ruska zatykač na Lvovovou-Bělovovou a také na ruského prezidenta Vladimira Putina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme