Rusko umístilo Zelenského na seznam hledaných osob. Kyjev to označil za ‚důkaz zoufalství‘

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a umístily ho na seznam hledaných osob. Informovala o tom v sobotu agentura TASS s odkazem na oficiální záznamy ruského ministerstva vnitra. Ukrajinská diplomacie krok označila za beznadějné počínání ruského státního aparátu.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj na frontě v Záporožské oblasti

Volodymyr Zelenskyj na frontě v Záporožské oblasti | Foto: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER | Zdroj: Reuters

Databáze ministerstva uvádí, že je ukrajinský prezident hledaný podle článku trestního zákoníku, píše TASS. Na základě kterého ustanovení byl Zelenskyj na seznam hledaných osob umístěn, spis neupřesňuje.

„Je to důkaz zoufalství ruské propagandy a státní mašinérie, která neví, jak jinak by upoutala pozornost,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zahájilo trestní řízení proti řadě ukrajinských a dalších evropských politiků.

‚Musíme postupovat rychle.‘ USA v dodávkách zbraní naráží na problémy, dorazit můžou až na konci roku

Číst článek

V únoru zařadilo na seznam hledaných osob estonskou premiérku Kaju Kallasovou a desítky dalších politiků a činitelů z pobaltských zemí, včetně šéfa úřadu estonské vlády Taimara Peterkopa či litevského ministra kultury Simonase Kairyse.

Na seznamu hledaných osob je podle agentury RIA Novosti i velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Pavljuk a ukrajinský exprezident Petro Porošenko.

Web Mediazona uvedl, že ruské úřady bývalou ukrajinskou hlavu státu na seznam umístily už dříve, nejpozději 22. února. Podobně jako u Zelenského není jasné, z čeho jsou Pavljuk a Porošenko obvinění.

Moskva rovněž do seznamu hledaných osob zařadila prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana, který loni připravil zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli obvinění z válečných zločinů.

„Připomínáme, že na rozdíl od bezcenných ruských oznámení je zatykač ICC na ruského diktátora Vladimira Putina pro podezření z válečných zločinů zcela reálný a platný ve 123 zemích světa,“ doplnila v reakci na krok ruských úřadů ukrajinská diplomacie.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme