Ukrajinští veteráni o sporu s Ruskem: K invazi může dojít dřív, než dokončíme tento rozhovor

Novou a poměrně velkou skupinou v ukrajinské společnosti jsou váleční veteráni. Ti, kteří svoji zemi bránili od roku 2014 před separatisty a Ruskem. Po návratu do běžného života se potýkají s mnohými problémy, ale dnes hlavně se znepokojením sledují ruské manévry za nedalekou hranicí.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárnu Poruč provozují veteráni a výtěžek z ní má jít na ostatní aktivity svazu. V době pandemie se ale kavárna jen tak tak drží nad vodou

Kavárnu Poruč provozují veteráni a výtěžek z ní má jít na ostatní aktivity svazu. V době pandemie se ale kavárna jen tak tak drží nad vodou | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Organizaci válečných veteránů najdete prakticky v každém ukrajinském městě. I v Kramatorsku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, jen pár kilometrů od válečné linie. Zástupcem šéfa městské pobočky Svazu veteránu Donbasu je Volodymyr Babyč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o ukrajinských válečných veteránech

 „V Kramatorsku žije zhruba 1800 veteránů a my pro ně od roku 2015 připravujeme projekty ve čtyřech základních směrech: spolupráce veteránů mezi sebou, za druhé – program Veterán a jeho rodina, dále veterán a jeho okolí – to jsou aktivity směrem ke společnosti a čtvrtým je podpora podnikání veteránů,“ říká reportérovi Radiožurnálu Babyč.

Jedním z takových příkladů je kavárna Poruč, ve které právě sedíme. Provozují ji veteráni a výtěžek má jít na ostatní aktivity. V době pandemie se ale kavárna jen tak tak drží nad vodou, poznamenává Volodymyr. Svaz proto musí hledat peníze jinde:

Macron si volal s prezidenty Ruska a Ukrajiny, s Putinem mluvil tento týden již potřetí

Číst článek

„Nacházíme se v centru Poruč, které financujeme ze dvou zdrojů – sami  z našich aktivit jako je tato kavárna – a z grantů. Jedním z našich grantových programů je USAID amerického velvyslanectví. Náš koordinátor musí obhájit svůj projekt a pak dostane peníze. Platíme z nich například právníka a psychologa. Pokud grant nezískáme, zůstává vše jen na dobrovolnické práci. Státní podpora zatím bohužel nefunguje, takže ekonomicky je nám těžko.“

Služeb centra pro válečné veterány využívá Andrej Děnisov:

„Chodím sem do tělocvičny a popovídat si s lidmi. Pro veterány a jejich rodiny tady pořádají různé zajímavé tréninky nebo kurzy ukrajinštiny a angličtiny. Tady se vracíme do občanského života a přestáváme myslet jako v armádě. Někteří – jako já – se po demobilizaci musejí soudně domáhat vyplacení státní výsluhy pro veterány. Buď nám ji neplatí vůbec, nebo se zpožděním. Zdejší právníci nám pomáhají sepsat žaloby. Je to častý a systémový problém,“ popisuje.

Hraje se o válku a mír v Evropě. Napadení Ukrajiny by vyhnalo miliony uprchlíků, říká senátor Fischer

Číst článek

Když se bavíte s vysloužilými ukrajinskými vojáky, řeč nemůže nepřijít na současnou situaci a možnou ruskou agresi:

„Osobně v ni moc nevěřím, ale pokud k ní dojde, Moskvě to k duhu nepůjde. Už se totiž nepíše rok 2014, kdy jsme nebyli připravení. Teď všechny obranné struktury fungují a minimálně 400 tisíc lidí je plně připraveno znovu obléknout uniformu a zaujmout bojové pozice. A to nejsou žádné moje fantazie nebo vlastenecké pohádky. Ano, je tu část společnosti, která se bojí, ale většina obyvatelstva strach nemá a je odhodlaná postavit se intervenci, pokud k ní dojde.“

Veterán Gennadij Bočarov se domnívá, že nová invaze ruských vojsk není úplně nereálná:

„Podle mého názoru k ní může dojít třeba i dřív, než dokončíme tento rozhovor. Na linii nepřátelství to máme míň než 40 kilometrů. Nelíbí se mi, že západní politici až teď začali mluvit o nebezpečí velké války. Pánové, probuďte se! U nás válka už v letech 2014–15 dosáhla úrovně válečných operací druhé světové války, včetně nasazení válečného letectva. Proto nemám rád ty řeči o tom, že na nás zaútočí. Vždyť oni už obsadili desítky tisíc čtverečních kilometrů naší země a zabili 15 tisíc lidí, ale ve skutečnosti se ani neví, kolik jich opravdu zabili,“ vysvětluje Bočarov.

70 procent veteránů vláda zařadila mezi operační rezervy a v případě ohrožení země budou povolání jako první.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme