Prezident Zelenskyj k výměně vězňů: Udělali jsme první krok k ukončení strašné války

Rusko a Ukrajina si v sobotu vyměnily po 35 uvězněných lidech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výměnu vězňů, dohodnutou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, označil za první krok k ukončení války v Donbasu na východě Ukrajiny. „Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili,“ řekl Zelenskyj. Konflikt s proruskými separatisty si během pěti let vyžádal na 13 000 mrtvých.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 14:41 7. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Putin ve čtvrtek uvedl, že výměna vězňů by se mohla stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

Výměna mezi Ruskem a Ukrajinou: letadla se sedmdesáti vězni přistála na letištích

Číst článek

„Výměna se uskutečnila. Jsme rádi, že se ruští občané vrátili domů,“ řekl v sobotu Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany,“ potvrdila novinářům ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Agentura AFP už označila výměnu sedmi desítek vězňů mezi oběma znepřátelenými sousedními zeměmi za historickou.

Ukrajince propuštěné z ruských věznic přepravil do vlasti vládní letoun ukrajinské výroby An-148, o přepravu Rusů z Kyjeva se analogicky postaral ruský vládní speciál Tu-204. Obě letadla podle agentur současně vzlétla a prakticky současně i přistála.

Další propuštění

Své krajany na kyjevském letišti Boryspil osobně vítal prezident Zelenskyj a další hodnostáři, příbuzní a davy lidí. Do vlasti se vrátilo i 24 ukrajinských námořníků, kteří Rusové zajali loni v listopadu u Kerčského průlivu, i režisér Oleh Sencov, který byl v Rusku odsouzen na 20 let do vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Za Sencovovo propuštění se dosud marně přimlouvali západní politici a umělci, včetně českých.

Do Moskvy naopak přiletěl novinář Kyryl Vyšynskyj (používající i ruskou podobu svého jména Kiril Vyšinskij), kterému na Ukrajině hrozilo 15 let za údajnou vlastizradu, anebo někdejší povstalecký velitel Volodymyr Cemach, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014.

Zahraničí krok vítá

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vnímá sobotní výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů obou zemí a v důsledku k ukončení konfliktu.

„Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok k ukončení konfliktu,“ napsal na twitter.

Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok k ukončení konfliktu. #Ukrajina #Rusko

14:03 – 07. 09. 2019

20 212

Počin uvítala i německá kancléřka Angela Merkelová. „Tato výměna vypadá jako nadějný signál,“ uvedla Merkelová podle mluvčího německé vlády a vyjádřila potěšení nad tím, že ukrajinští námořníci a režisér Oleh Sencov se mohli z Ruska vrátit do vlasti. Kancléřka dala najevo odhodlání pokračovat v práci na naplnění mírových dohod.

Ukrajina propustila muže podezřelého ze sestřelení letu MH17. Poslanci prosí, aby nebyl vydán do Ruska

Číst článek

Nizozemské ministerstvo zahraničí naopak upozornilo, že Ukrajina zařadila do výměny i někdejšího velitele východoukrajinských povstalců Volodymyra Cemacha, podezřelého ze spoluúčasti na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou.

Nizozemští prokurátoři vyzývali Kyjev, aby nedovolil Cemachovi odcestovat do Ruska z obavy, že by mohl ohrozit vyšetřování tragédie letu MH17. O vyřazení Cemacha z výměny „opakovaně a na nejvyšší úrovni“ žádala i nizozemská vláda, ale marně, napsal šéf nizozemské diplomacie Stef Blok poslancům. Nad rozhodnutím Kyjeva vyjádřil politování.

Cemach, kterého se na počátku letošního léta na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby, velel protivzdušné obrany města Snižne v létě 2014, kdy byl civilní boeing sestřelen. V troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě, převážně Nizozemců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme