Ukrajina ovládá tři pětiny města Vovčansk, uvedl vicegubernátor. Rusko se snaží vylepšit pozici

Ukrajinské síly ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl v pondělí v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Podle oblastního šéfa Oleha Syněhubova se situaci na tomto frontovém úseku podařilo ukrajinským jednotkám stabilizovat.

Sledovali jsme online Kyjev/Vovčansk (Aktualizováno: 18:35 20. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci pálí ze samohybné houfnice na ruské vojáky na frontové linii v Charkovské oblasti

Ukrajinští vojáci pálí ze samohybné houfnice na ruské vojáky na frontové linii v Charkovské oblasti | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 při své protiofenzivě.

„Ostřelování neustává. Nepřítel pokračuje v útocích. Hlavně se soustřeďuje ve směru na ves Lypci, Vovčansk a levé a pravé křídlo u Vovčansku,“ uvedl Semenucha podle serveru RBK-Ukrajina. „Nepřítel neustává ve snaze vytlačit ukrajinské síly z města, ale to přibližně z 60 procent ovládají ukrajinské jednotky, a tedy útoky neustávají,“ prohlásil.

Naopak ruská vojska podle něj přerušila boje ve směru na Kupjansk a na některých úsecích ukrajinská armáda sama přešla do protiútoku, aby vylepšila své postavení. Nadále pokračuje ruské ostřelování pohraničních obcí.

Syněhubov podle serveru RBK-Ukrajina v pondělí uvedl, že frontu v severní části Charkovské oblasti se ukrajinským obráncům podařilo stabilizovat a ruský postup zastavit. Ve Vovčansku podle něj frontová linie nyní vede řekou Vovča.

„Okupanti se tam snaží postupovat, ale nedaří se jim to, naopak. Naši vojáci si v této oblasti berou zpět dům za domem, ulici za ulicí,“ dodal Syněhubov.

Ruská vojska na počátku tohoto měsíce přešla v Charkovské oblasti do ofenzivy, čímž otevřela novou frontu, která má podle analytiků hlavně roztáhnout ukrajinské obranné linie ve třetím roce války a oslabit ukrajinskou obranu na dalších úsecích fronty.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali.

Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes (v pondělí) už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme