Rusko souhlasilo s prodloužením obilné dohody, oznámil Erdogan. Původně měla ve čtvrtek skončit

Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Ve středu to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se úmluva prodlužuje o dva měsíce. Před tím byla prodloužena dvakrát o 60 dnů.

Ankara/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě přepravující ukrajinské obilí u Bosporského průlivu

Lodě přepravující ukrajinské obilí u Bosporského průlivu | Zdroj: Reuters

„Díky snaze naší země, s podporou našich ruských přátel a s příspěvkem našich ukrajinských přátel se rozhodlo o prodloužení na další dva měsíce dohody o černomořském obilném koridoru,“ prohlásil podle tureckého tisku Erdogan. Podle něj se jedná o klíčové rozhodnutí pro zajištění bezproblémových dodávek potravin ve světě.

Na trhu s obilím je chaos a vydělávají na tom hlavně spekulanti, tvrdí viceprezident Agrární komory

Číst článek

Ve středu podle dosavadní dohody ještě vyplulo z ukrajinského Čornomorsku plavidlo DSM Capella vezoucí 30 000 tun kukuřice do Turecka, vyplývá podle Reuters z dat poskytnutých OSN.

Dohoda od loňského července umožnila vývoz zhruba 30 milionů tun potravin z ukrajinských přístavů, které předtím válka vyvolaná Ruskem uzavřela. Podle OSN to přispělo ke snížení světových cen potravin a pomohlo především řadě rozvojových zemí. Právě do nich značná část ukrajinského obilí směřuje.

Dohoda byla naposledy prodloužena v březnu na 60 dní. Rusko dlouhodobě ujednání kritizuje a tvrdí, že není naplňována ta část dohody, která počítá s odstraněním překážek pro vývoz ruských potravin a hnojiv. Od minulého týdne o prodloužení jednali zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme