Zelenskyj řekl Macronovi, že nebude reagovat na ruské provokace na východě Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem řekl, že nehodlá reagovat na ruské provokace na východě Ukrajiny. Přibývá tam ozbrojených incidentů, při nichž v sobotu ukrajinská armáda přišla o dva vojáky, pozorovatelé OBSE napočítali stovky případů porušení příměří a pozdě večer bylo z centra Doněcka hlášeno několik explozí.

Kyjev/Paříž (Aktualizováno: 10:11 20. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Matt Dunham | Zdroj: Reuters

Zelenskyj zopakoval, že je připravený vést s Moskvou dialog, informovala agentura AFP.

Rusko provedlo cvičení se strategickými jadernými zbraněmi. Přihlíželi mu Putin s Lukašenkem

Číst článek

„Řekl, že nechce reagovat na provokace na linii kontaktu,“ citoval z rozhovoru Elysejský palác. Podle něj Macron vyvíjí „poslední úsilí“ na odvrácení velkého konfliktu na Ukrajině.

Zelenskyj v tweetu, v němž informoval o telefonátu s Macronem, napsal, že mluvili o možnostech, jak snížit napětí a situaci urovnat diplomatickou a politickou cestou.

Na neděli je ohlášený Macronův telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Odmítnutí útoků

Zelenskyj po návratu z Mnichovské bezpečnostní konference uspořádal poradu s ministry silových resortů. Odmítl ruská obvinění, že Ukrajina zahájila mohutnou ofenzivu proti samozvaným proruským republikám na východě země.

‚V Evropě hrozí válka.‘ Chování Ruska se podle německého kancléře nedá nijak ospravedlnit

Číst článek

Úřady samozvané Doněcké lidové republiky informovaly o 700 střelách odpálených z ukrajinských pozic.

Ukrajinský štáb spojených ozbrojených sil popřel ofenzivní akce i odpálení raket, které měly dopadnout až na ruské území.

V separatistických republikách mezitím pokračovala všeobecná mobilizace. Vojáci z vojenských komisariátů okamžitě odjížděli na bojiště.

Martin Dorazín, Ivana Milenkovičová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme