Ukrajina zvažuje zrušení osobní železniční dopravy s Ruskem. Má jít o další reakci na anexi Krymu

Ukrajinská vláda zvažuje návrh na úplné přerušení železničního spojení s Ruskem. Podle agentury Interfax návrh předložil ministr pro infrastrukturu Volodymyr Omeljan jako jednu z dalších reakcí Kyjeva na anexi Krymského poloostrova a podporu, kterou Moskva poskytuje donbaským radikálům.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský vlak (ilustrační foto) | Foto: Dariusz Sieczkowski | Zdroj: Flickr

Blokáda by se podle Omeljana týkala jen osobní dopravy, protože přeprava nákladů je významným zdrojem příjmů do ukrajinské státní pokladny.

OBSE: V Donbasu zahynulo od počátku roku 29 civilistů, zranění utrpělo 132 lidí

Číst článek

Zablokování nákladní železniční dopravy by rovněž mohlo vést ke konfliktu se Světovou obchodní organizací (WTO), uvedl ministr.

Železniční spojení mezi Ukrajinou a Ruskem zajišťuje téměř výhradně ukrajinská státní železnice Ukrzaliznycja. Soupravy se vypravují z Kyjeva, Lvova a Chmelnyckého. Ruská státní železnice využívá ukrajinskou železniční síť jen pro tranzit na trase z Moskvy do moldavského Kišiněva.

Zmocněnec ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro Krym Izet Hdanov v úterý podle Interfaxu navrhl, aby Ukrajina přerušila také autobusové spojení s Ruskem. „Zastavení železniční dopravy je jednoznačně správné, ale stejně tak je třeba bezodkladně zastavit i dopravu autobusovou,“ napsal Hdanov na facebooku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme