Ukrajina s napětím čeká na verdikt soudu o platnosti voleb

Ukrajinský nejvyšší soud má před sebou klíčové rozhodnutí. V nejbližší době má vynést konečný verdikt o falšování druhého kola prezidentských voleb. Soudci buď platnost voleb potvrdí, nebo výsledky druhého kola označí za zfalšované. V takovém případě by se volby opakovaly buď celé znovu, jak si přeje současná ukrajinská vláda i Rusko, anebo jen jejich sporné druhé kolo. Druhá možnost je jedinou přijatelnou pro opozičního kandidáta Viktora Juščenka a doporučuje ji i Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předseda ukrajinského nejvyššího soudu | Zdroj: ČTK

Pozorovatelé předpokládají, že rozhodnutí jednadvaceti soudců bude jen formalitou. Druhé, listopadové kolo voleb hlavy státu totiž shodně zpochybnili oba kandidáti na nejvyšší úřad v zemi. Soud tak podle analytiků patrně druhé kolo zruší.

Otázkou zůstává, zda potvrdí, že k volebním podvodům došlo v celé zemi, nebo jen v některých oblastech. Na údajné volební manipulace poukázala opozice v čele se svým kandidátem Viktorem Juščenkem, která neuznává oficiální vítězství premiéra Viktora Janukovyče.

Soudci nejvyššího soudu v uplynulých dnech vyslechli svědky opozice i vlády. Soud průběžně konstatoval, že k falšování volebních výsledků docházelo ještě před tím, než se hlasovací lístky dostaly do rukou členů ústřední volební komise. Podle svědků byli voliči na řadě míst zastrašováni a někde zasahovala do volebního procesu i policie.

Verdikt soudu s napětím očekávají jak desetitisíce demonstrantů v ulicích Kyjeva, tak ukrajinský parlament. Zákonodárci kvůli tomu přerušili zasedání. Dopoledne stihli ještě odhlasovat stažení ukrajinských vojáků z Iráku a zmrazili ceny základního zboží v obchodech, které v důsledku politické krize začaly nebezpečně růst.

Podle vůdce opozice Viktora Juščenka by nové volby prodloužily současnou krizi. Země by se ocitla na pokraji krachu. "Nové volby jsou zločin," prohlásil Juščenko a dodal, že pokud se je prezident Leonid Kučma pokusí vypsat, opozice bude muset okamžitě reagovat.

Juščenko včera večer v centru Kyjeva za tmy a mrazu promluvil k mohutnému davu desítek tisíc svých příznivců a vyzval je, aby vytrvali v protestech. Podle Juščenka má vláda stále po ruce násilný scénář. "Vztáhne-li někdo ruku na účastníky demonstrací, odpoví opozice stejným způsobem," varoval lídr opozice.

Prezident Kučma se včera odjel nečekaně poradit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Z Moskvy se ale vrátil bez konkrétního návodu, co dělat. "Kompromis jsme u kulatého stolu zdá se našli. Vymezili jsme alespoň právní rámec, ale jak se situace vyvine dál, na to jednoznačnou odpověď nemám," řekl ukrajinský prezident.

Šéf Kremlu požadavek opozice zopakovat druhé kolo voleb ostře napadl. Podle ruského prezidenta by to bylo nesmyslné. "Hlasování se může opakovat třikrát, čtyřikrát, pětadvacetkrát, dokud jedna ze stran nedosáhne výsledků, které potřebuje," prohlásil sarkasticky Putin, jenž současně varoval Západ před zasahováním do krize na Ukrajině.

K opakování druhého kola prezidentských voleb do konce roku naopak vyzval ukrajinské úřady Evropský parlament. V rezoluci schválené na plenárním zasedání poslanci vyjádřili solidaritu s ukrajinským lidem a vyzvali k respektování jeho práva svobodně a spravedlivě zvolit hlavu státu.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme