Ukrajina se bouří proti výsledkům voleb
Až sto tisíc lidí druhý den demonstruje v Kyjevě proti výsledkům prezidentských voleb. Na přístupových trasách do ukrajinské metropole se údajně houfují policejní kordony. Na mimořádném zasedání se schází parlament, který může vyjádřit nedůvěru ústřední volební komisi, a tedy i oficiálním volebním výsledkům. Podle nich v nedělním hlasování zvítězil prokremelský premiér Viktor Janukovyč. Neúspěšný opoziční kandidát Viktor Juščenko vyzval k občanské neposlušnosti.
V Kyjevě se kvůli krizi vzniklé po oznámení výsledků prezidentských voleb mimořádně schází ukrajinský parlament. Své naděje do jednání poslanců vkládají jak demonstrující stoupenci opozice, tak i státní moc. Opoziční kandidát na prezidentský úřad Viktor Juščenko vyzval demonstranty na kyjevském náměstí Nezávislosti, aby se přesunuli před sídlo parlamentu.
Jeho dnešní zasedání může být jedním z posledních pokusů o politické řešení krize v zemi. Parlament by mohl na žádost opozice vyjádřit nedůvěru ústřední volební komisi a oficiálním volebním výsledkům. Předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn už podle agentury RIA Novosti ale prohlásil, že zákonodárný sbor nemá pravomoc vměšovat se do činnosti volební komise.
Viktor Juščenko už předtím označil sčítání hlasů hlavně na východě země za zmanipulované a vyzval k občanské neposlušnosti. Podpořily ho radnice v Kyjevě, Lvově a dalších městech, které tohoto prozápadního politika považují za volebního vítěze.
Včera večer se v centru Kyjeva podle agentury Reuters shromáždilo více než sto tisíc Juščenkových příznivců. Do hlavního města přijíždějí demonstranty podpořit další tisíce lidí z celé země.
Podle pozorovatele OBSE Martina Dvořáka, který je přímo v Kyjevě, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se vláda chystala zakročit silou. "Tady ve městě milicionáři buď nejsou vůbec vidět, nebo jsou velmi nenápadní, rozhodně nezasahují do toho vývoje. Ten stotisícový počet demonstrantů, který se uvádí, to je asi pravda, ono se na to náměstí víc než 100 tisíc lidí nevejde, ale všechny přilehlé ulice jsou plné a ti lidé s těmi oranžovými mávátky, šálami a čepicemi neustále kolují v těch okolních ulicích, v obchodech, chodí se napít, zahřát a podobně, ale myslím si, že permanentně je tam těch sto tisíc a dalších možná 50 tisíc v nejbližším okolí."
Vývoj na Ukrajině znepokojuje Spojené státy. Pokud ukrajinská vláda nevyřeší obvinění ze zmanipulování voleb, hrozí, že Washington přehodnotí dosavadní politiku vůči Kyjevu. Americká vláda možná sáhne i po přísných opatřeních.
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo ukrajinské vedení, aby postupovalo tak, aby výsledek voleb odrážel vůli národa. Spojené státy, které měly na Ukrajině vlivné představitele Kongresu v roli pozorovatelů, nežádají Kyjev, aby volby zopakoval, ale očekávají rychlou akci k vyřešení nastalé situace demokratickými metodami.
Pokud se potvrdí první analýzy, že ukrajinské volby byly zmanipulované, tak Washington přehodnotí vztahy s Kyjevem a jednotlivcům, kteří se na podvodech podíleli, zmrazí bankovní konta a nevydá víza do zámoří.
Pozorovatelé mluví o možnosti redukce ekonomické a vojenské pomoci Ukrajině, která dosáhla loni 144 milionů dolarů.
Evropská unie považuje situaci na Ukrajině za velmi vážnou. Podle pětadvacítky volby neproběhly podle demokratických standardů.