Ukrajina se postavila za Sencova. Případ může skončit až u Evropského soudu pro lidská práva

Ukrajina bude usilovat o propuštění režiséra a aktivisty Olega Sencova z ruského vězení. Soud mu v úterý vyměřil dvacetiletý trest za terorismus. Amnesty International to přirovnala ke stalinským procesům. Sencovův obhájce chce případ v krajním případě hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem | Zdroj: Reuters

Obhájce Dmitrij Dinze potvrdil, že se v zákonné desetidenní lhůtě obrátí k Nejvyššímu soudu Ruské federace. Pokud ten apelaci zamítne, podá stížnost Evropskému soudu pro lidská práva.

Sencov měl podle prokuratury na pokyn ukrajinské radikální organizace Pravý sektor vytvořit a vést teroristickou skupinu. Loni v květnu údajně chtěla vyhodit do vzduchu Leninův pomník v krymském Simferopolu a plánovala také útoky na kanceláře proruských organizací a stran.

Advokát Dinze ale uvedl, že ruský soud neprokázal spojení mezi Sencovem a ukrajinskou radikální organizací Pravý sektor, ani to, že odsouzený plánoval teroristické útoky na Krymu.

Soud podle Dinzeho vůbec nevzal v úvahu stížnost na mučení, kterého se měli dopouštět policisté nejen na Olegu Sencovovi, ale také na hlavním svědkovi obžaloby Gennadiji Afanasjevovi, který výměnou za mírnější trest začal s vyšetřovateli spolupracovat.

Režisér Sencov označil proces za politický a obvinění za vykonstruovaná. Tvrdí také, že ho při policejních výsleších týrali a vyhrožovali mu.

Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda.

Martin Dorazín, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme