Ukrajina se postavila za Sencova. Případ může skončit až u Evropského soudu pro lidská práva
Ukrajina bude usilovat o propuštění režiséra a aktivisty Olega Sencova z ruského vězení. Soud mu v úterý vyměřil dvacetiletý trest za terorismus. Amnesty International to přirovnala ke stalinským procesům. Sencovův obhájce chce případ v krajním případě hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva.
Obhájce Dmitrij Dinze potvrdil, že se v zákonné desetidenní lhůtě obrátí k Nejvyššímu soudu Ruské federace. Pokud ten apelaci zamítne, podá stížnost Evropskému soudu pro lidská práva.
Sencov měl podle prokuratury na pokyn ukrajinské radikální organizace Pravý sektor vytvořit a vést teroristickou skupinu. Loni v květnu údajně chtěla vyhodit do vzduchu Leninův pomník v krymském Simferopolu a plánovala také útoky na kanceláře proruských organizací a stran.
Advokát Dinze ale uvedl, že ruský soud neprokázal spojení mezi Sencovem a ukrajinskou radikální organizací Pravý sektor, ani to, že odsouzený plánoval teroristické útoky na Krymu.
Soud podle Dinzeho vůbec nevzal v úvahu stížnost na mučení, kterého se měli dopouštět policisté nejen na Olegu Sencovovi, ale také na hlavním svědkovi obžaloby Gennadiji Afanasjevovi, který výměnou za mírnější trest začal s vyšetřovateli spolupracovat.
Režisér Sencov označil proces za politický a obvinění za vykonstruovaná. Tvrdí také, že ho při policejních výsleších týrali a vyhrožovali mu.
Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda.