Ukrajina se připravuje na nedělní parlamentní volby, favoritem je Porošenkův blok

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzývá Ukrajince, aby přišli k předčasným parlamentním volbám. Označil je za důležitý okamžik při vytváření nových mocenských poměrů v zemi. Moskva už oznámila, že výsledek nedělního hlasování uzná. Rebelové ve východoukrajinských oblastech ale volby ignorují a plánují vlastní v listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favoritem ukrajinských voleb je Blok Petra Porošenka | Zdroj: Reuters

Ve volbách jde hlavně o potvrzení legitimity prezidenta Porošenka. Ten byl sice letos na jaře sám zvolen, ale zatím musel pracovat s parlamentem zformovaným v roce 2012, tedy dávno před tím, než se demonstrovalo a střílelo na kyjevském Majdanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinci budou v neděli volit parlament. Co se dá čekat od hlasování čekat, přiblížil zpravodaj Vít Pohanka

Teď by měli začít pracovat noví poslanci s jasným mandátem provést reformy, k nimž se Petro Porošenko zavázal.

Favoritem voleb je právě Blok Petra Porošenka, který prezidenta podporuje, ačkoliv on sám jako hlava státu nekandiduje. Podle různých průzkumů by měl Porošenkův blok v čele s boxerskou ikonou Vitalijem Kličkem dostat 20 až 25 procent hlasů.

V posledních dnech hodně posílili radikálové, hlavně strana Oleha Ljaška. Umírněnější strana Vlast někdejší premiérky Julie Tymošenkové má podle průzkumů naději získat asi desetiprocentní podporu.

Čeští diplomaté na Ukrajině odhadují, že by mohlo přijít hlasovat kolem 60 procent voličů. Na průběh voleb budou dohlížet početné týmy ukrajinských i zahraničních pozorovatelů, jejichž celkové množství ústřední volební komise odhaduje na několik tisíc.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme