Ukrajina se připravuje na nedělní volby

Ukrajina se připravuje na nedělní opakování druhého kola prezidentských voleb. Do země už dorazila většina z dvanácti tisíc mezinárodních pozorovatelů, kteří budou dohlížet na regulérnost hlasování. K volbám bez podvodu vyzývá i dosluhující prezident Leonid Kučma. Opakování druhého kola voleb, jehož vítězem byl původně vyhlášen premiér Janukovič, nařídil ukrajinský nejvyšší soud. Ten uznal rozsáhlé manipulace s výsledky hlasování. Poslední průzkumy veřejného mínění jasně favorizují opozičního kandidáta Viktora Juščenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Kučma nařídil bezpečnostním silám, aby ochránily nedělní volby a zabránily jakémukoli zfalšování výsledků. Rovněž mají zajistit, aby se hlasování v zemi obešlo bez násilností. Z toho mají oba kandidáti na prezidentský post Viktorové Juščenko i Janukovyč obavy. Podle posledního průzkumu veřejného mínění si stále polovina dotázaných Ukrajinců myslí, že i nedělní volby budou spojeny s podvody. Pokud by se hlasovalo dnes, pak by pravděpodobně zvítězil opoziční kandidát a lídr oranžové revoluce Viktor Juščenko. O 14 procent dotázaných voličů více by ho volilo raději než jeho souperře, stále ještě premiéra Janukovyče.

Oproti řádnému druhému kolu voleb z 21. listopadu je to výrazný posun ve prospěch Juščenka. Podle politologů může za takový nárůst popularity například zveřejnění informací o jeho otravě dioxinem.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme