Boj o mobilní signál. Technici na Ukrajině se snaží o udržení telefonní sítě, vydávají se i do minových polí

Ukrajina se snaží v době války udržet v provozu komunikační linky a řada techniků z telefonních společností se zmobilizovala, aby pomohla veřejnosti i politikům zůstat v kontaktu i během opakovaných ruských vzdušných útoků. Technici často pracují nepřetržitě, aby udrželi nebo obnovili telefonní spojení, a někdy se kvůli tomu odvažují i do minových polí.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunikační věž v Kyjevě, kterou krátce po vypuknutí války zasáhl ruský útok

Komunikační věž v Kyjevě, kterou krátce po vypuknutí války zasáhl ruský útok | Zdroj: Reuters

„Vím, že naši chlapi – moji kolegové – jsou velmi vyčerpaní, ale motivuje je fakt, že děláme důležitou věc,“ prohlásil Jurij Dugnist, technik ukrajinské telekomunikační společnosti Kyivstar, poté, co prošel patnácticentimetrovou vrstvou čerstvého sněhu, aby se dostal k oplocené mobilní věži na západním okraji hlavního města Kyjeva.

Rusko nabízí falešný mír. Výpadky energie nejsou to nejhorší, co nás potkalo, tvrdí Zelenská

Číst článek

Dugrist a jeho spolupracovníci nabídli agentuře AP možnost nahlédnout do své nové každodenní rutiny. Patří k ní sledování pomocí aplikace ve vlastním telefonu, které z desítek telefonních věží v oblasti hlavního města mají elektřinu.

Jeden záznam v angličtině zlověstně hlásil: „Low Fuel“ (málo paliva). Členové týmu se proto před obchůzkami zastavili na čerpací stanici a naplnili osm dvacetilitrových kanystrů naftou. Ta naplní obrovskou nádrž pod generátorem, který dodává energii padesátimetrové mobilní věži v obci na předměstí metropole, jež byla bez elektřiny několik dní.

Kyjev je jedním z mnoha ukrajinských měst, která mají buď přerušované dodávky elektřiny, nebo je nemají vůbec. A to kvůli řadě ničivých ruských úderů na infrastrukturu země, zejména na elektrárny, z posledních týdnů.

Ukrajinský voják bránící vysílací věž v Kyjevě | Zdroj: Reuters

‚Všechny naše rezervy‘

Kyivstar je největší ze tří hlavních ukrajinských mobilních společností a má přibližně 26 milionů zákazníků, což odpovídá zhruba dvěma třetinám obyvatel země před ruskou invazí z 24. února, která vyhnala miliony lidí do zahraničí, byť mnozí se od té doby vrátili.

Dieselové generátory byly instalovány na úpatí mobilních věží dlouho před invazí, ale zapotřebí byly jen zřídka.

Po nouzových výpadcích v dodávkách elektřiny vyvolaných ruskými údery 23. listopadu nasadila společnost Kyivstar současně 15 týmů techniků a povolala všechny rezervy, aby odstranily problémy s 2500 mobilními stanicemi, uvedl Dugrist.

‚Vynucené a nevyhnutelné.‘ Putin mluvil se Scholzem o útocích na infrastrukturu Ukrajiny

Číst článek

Zavzpomínal přitom zároveň na to, jak po dřívějším stažení ruských sil z Irpině ležící severozápadně od Kyjeva, spěchal na místo zničené mobilní věže. Dostal se tam dříve, než ukrajinští pyrotechnici, aby označili místo jako vyčištěné od min.

Válečný tlak na ukrajinské mobilní sítě údajně zvýšil ceny alternativních satelitních telefonů, jako je systém Starlink Elona Muska, který během konfliktu používá ukrajinská armáda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po rozsáhlých úderech na infrastrukturu z minulého týdne svolal nejvyšší představitele, aby projednali obnovovací práce a dodávky potřebné k zabezpečení energetických a komunikačních systémů země. „Zvláštní pozornost je věnována komunikačnímu systému,“ uvedl. „Bez ohledu na to, co zamýšlí Rusko, musíme udržet komunikaci“, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme