Ukrajina slibuje, že letošní zima bude bez výpadků v dodávkách plynu i ropy

Ukrajina slibuje, že energetická krize se letos už nebude opakovat. Českému rozhlasu to potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Konstantyn Hryščenko. Ten dnes v Kyjevě jednal se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Očekávalo se, že ministři budou jednat i o případu v Česku zadrženého ukrajinského exministra hospodářství Bohdana Danylyšina. Tato kauza na pořadu jednání ale nebyla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí ČR a Ukrajiny Karel Schwarzenberg a Konstantin Hryščenko.

Ministři zahraničí ČR a Ukrajiny Karel Schwarzenberg a Konstantin Hryščenko. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ukrajina má nového prezidenta a novou vládu, která obnovila privilegované vztahy s Ruskem. To má být zárukou, že potíže s dodávkami plynu a ropy jsou minulostí. „Řeknu tu stručně. Opakování situace, v níž se Evropa ocitla, je nemožné a nebude se opakovat,“ zdůraznil ukrajinský ministr zahraničí.

Českému rozhlasu Hryščenko řekl, že Kyjev vede s Moskvou jednání o tranzitu plynu a ropy a obě země zaručují, že k výpadkům nedojde.

Případ ukrajinského exministra Danylyšina

Očekávalo se, že ministři budou jednat také o případu zadrženého ukrajinského exministra hospodářství Bohdana Danylyšina, který je podezřelý ze zneužívání pravomocí a korupce a kterého zhruba před měsícem zadržela česká policie v Praze. Od té doby je ve vazbě.

Jak z Kyjeva přiblížil zvláštní zpravodaj ČRO Martin Dorazín, oba ministři svorně prohlásili, že o případu vůbec nejednali. „Ovšem v ukrajinském tisku se o tom hodně psalo a novináři se na to ptali, takže oba ministři museli reagovat. Shodli se na tom, že politici by to něj neměli zasahovat,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V doprovodu ministra Schwarzenberga je zvláštní zpravodaj Čro Martin Dorazín.

Ukrajina trvá na svém požadavku, aby Česká republika vydala bývalého ministra. „Generální prokuratura požádala o extradici, protože tento případ musí soudit ukrajinský soud. Máme k dispozici fakta o porušení zákona, je to zároveň důkaz, že se tato vláda snaží bojovat s korupcí i mezi vysokými úředníky,“ řekl ukrajinský ministr zahraničí.

Český ministr zahraničí uvedl, že případ má dvě roviny – jednou je právě žádost ukrajinské generální prokuratury českému státnímu zastupitelství, které zvažuje možnosti extradice a do tohoto procesu politici nemohou zasahovat.

Druhou rovinou je podle šéfa české diplomacie je žádost Danylyšina o politický azyl v Česku. To staví kauzu do jiného světla, která je také ve stadiu posuzování, což se podle něj může protáhnout. „Oba jsme byrokraticky nadané národy, které jsou schopny vytvořit proces, který bude trvat dlouho,“ řekl ministr Schwarzenberg.

Ukrajinská opozice případ zadrženého exministra považuje za silně zpolitizovaný. Strana bývalé premiérky Julie Tymošenkové, v jejíž vládě Danylyšin působil, napsala dopis české vládě a českému Senátu, kde objasňuje pozadí tohoto případu. Podle ní jde o pronásledování a kriminalizaci bývalé vlády.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme