Drželi přes měsíc 360 Ukrajinců ve sklepě. Patnáct Rusů dostalo dvanáct let vězení

Ukrajinský soud v pondělí v nepřítomnosti odsoudil patnáct ruských vojáků, kteří podle prokuratury více než měsíc drželi ve sklepě v obci Jahidne v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny přes 360 ukrajinských civilistů. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC, podle kterého obdrželi odsouzení dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní sklep, kde byli lidé držení

Školní sklep, kde byli lidé držení | Foto: Christoph Soeder | Zdroj: Profimedia

Ruská armáda Jahidne obsadila na začátku března 2022, krátce po invazi na Ukrajinu. Podle prokuratury příslušníci ruských ozbrojených sil ve sklepě tamní školy věznili 368 obyvatel obce, včetně 69 nezletilých, a použili je jako „živý štít“.

„Využili místní obyvatele ke krytí velitelského stanoviště před případnými útoky ukrajinských ozbrojených sil. Kvůli nelidským podmínkám zadržování a neposkytnutí nezbytné lékařské péče zemřelo ve ‚sklepě smrti‘ deset civilistů,“ uvedla prokuratura.

Válka ve výrobě. Rusko produkuje trojnásobek munice do děl oproti tomu co Západ pro Ukrajinu

Číst článek

Jahidne leží 140 kilometrů severně od Kyjeva, nedaleko oblastní metropole Černihiv a blízko běloruských hranic. Vesnice byla pod kontrolou ruské armády necelý měsíc, než se ruské jednotky ze severu Ukrajiny po neúspěšném tažení na Kyjev stáhly. Jahidne bylo podle BBC vhodnou pozicí pro útok na Černihiv, do kterého se ruští vojáci nikdy nedostali.

O hrůzných podmínkách panujících v ruském zajetí v Jahidne psala po osvobození obce světová média. BBC místo navštívila několik dní po stažení ruských vojsk, na začátku dubna 2022, a popsala sklepení o rozloze zhruba 65 metrů čtverečních, ve kterém se čtyři týdny tísnili muži, ženy i děti. V tu dobu se myslelo, že ve sklepě Rusové drželi na 130 lidí.

ČTK, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme