Kyjev zadržel ruského špiona. Pomohl Rusku zničit ukrajinskou základnu a zabít přes padesát vojáků

Ukrajinská kontrarozvědka v úterý informovala, že zadržela bývalého pracovníka sovětské tajné služby KGB, který prý poskytoval Rusku údaje pro březnový raketový útok na vojenskou základnu v západoukrajinském městě Javoriv. Zemřely při něm desítky vojáků.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Scéna před nemocnicí ve městě Javoriv po útoku na místní vojenskou základnu

Scéna před nemocnicí ve městě Javoriv po útoku na místní vojenskou základnu | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Muž prý prostřednictvím chatu na komunikační platformě telegram předával svému nadřízenému přesné lokace s poznámkami na mapě.

SBU na svém telegramovém účtu uvádí, že v důsledku útoků na základnu nacházející se jen asi dvacet kilometrů od polských hranic zemřelo více než padesát vojáků, dalších 150 utrpělo zranění.

Podezřelý, rodák z nedalekého Lvova, je ve vazbě a je vyšetřován kvůli zradě státu. SBU navíc prověřuje, zda tento muž nepředával Rusku informace o rozmístění cizinecké legie na javorivské základně.

Dodávky zbraní pokračují

Západní země mezitím pokračují v dodávkách těžkých zbraní pro Ukrajinu. Konkrétně Německo a Nizozemsko pošlou na Ukrajinu dalších šest samohybných houfnic PzH 2000.

Na okraj summitu NATO v Madridu to v úterý oznámily ministryně obrany Christine Lambrechtová a Kajsa Ollongrenová.

Polsko posílá na Ukrajinu přes 200 tanků T-72. ‚Máme jich nadbytek,‘ zní z Varšavy

Číst článek

Už dříve obě země na Ukrajinu společně dodaly 12 kusů těchto houfnic, a vyzbrojily tedy celý jeden dělostřelecký prapor, napsala agentura DPA.

Tentokrát Německo dodá tři houfnice, stejně jako Nizozemsko. Tím, že dodáme tyto tři, už se dostáváme na samotnou hranici toho, co je ospravedlnitelné. Ospravedlnitelné to ale je, protože Ukrajinu nyní musíme podpořit, řekla Lambrechtová.

Ukazujeme tím naše odhodlání a náš závazek Ukrajině, že se nepoddáme ruské agresi, uvedla Ollongrenová.

Německá ministryně obrany také řekla, že Německo poskytne jednu divizi o počtu zhruba 15 000 vojáků do sil rychlé reakce NATO.

Šéf aliance Jens Stoltenberg v pondělí oznámil, že NATO zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 000 ze současných zhruba 40 000.

Aliance chce tímto způsobem dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy.

Kyjev před týdnem oznámil, že dříve dodané houfnice PzH 2000 už používá na bojišti. Německo kromě zbraní vycvičilo i ukrajinské vojáky, kteří zbraně obsluhují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme