Válečný zločinec, nebo národní hrdina? Ukrajinský parlament chce vrátit Banderovi čestný titul

Ukrajinský parlament se chystá vyzvat prezidenta Petra Porošenka, aby znovu vrátil titul Hrdina Ukrajiny veliteli Ukrajinské povstalecké armády Stepanu Banderovi. Oznámila to agentura Interfax. Bandera titul dostal v roce 2010 od tehdejšího prezidenta Viktora Juščenka, ale nejvyšší správní soud o rok později prezidentský dekret zrušil.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacionalisté s pochodněmi a portréty Stepana Bandery oslavují 1. ledna 2017 v Kyjevě 108. výročí jeho narození

Nacionalisté s pochodněmi a portréty Stepana Bandery oslavují 1. ledna 2017 v Kyjevě 108. výročí jeho narození | Zdroj: Profimedia

Stepan Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Byl ale zatčen gestapem a vězněn v koncentračních táborech.

Tisíce Ukrajinců vzpomněly v Kyjevě, Lvově a Oděse výročí narození Stepana Bandery

Číst článek

Ukrajinská povstalecká armáda mezitím na některých místech spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo přes 100 tisíc lidí. Její příslušníci měli na svědomí také vyvražďování Židů a volyňských Čechů.

Po obratu ve válce se stala jejím hlavním soupeřem Rudá armáda a sovětská tajná služba NKVD. Bandera i za přispění Němců řídil z Berlína akce povstalecké armády, která bojovala se sovětským režimem v některých oblastech až do počátku padesátých let. V říjnu 1959 Banderu v Mnichově zavraždil kyanidem sovětský agent.

Bandera v panteonu hrdinů?

Když v roce 2010 Juščenko posmrtně vyznamenal Banderu čestným titulem Hrdina Ukrajiny, vyvolalo to v Rusku a Polsku vlnu odporu. Protestovali i mnozí historici a organizace protifašistických bojovníků nebo židovské obce.

Petici vyzývající Porošenka k navrácení titulu Banderovi podporují podle agentury Interfax četní ukrajinští poslanci včetně zastupitelů nejsilnější frakce Blok Petra Porošenka. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin v říjnu navrhl, aby byl na Ukrajině vytvořen panteon hrdinů, kde by byl uložen prach významných osobností pohřbených v cizině včetně Bandery.

Názor Ukrajinců na osobnost kontroverzního nacionalisty je nejednoznačný. Agentura RBK-Ukrajina zveřejnila výsledky průzkumu, podle nichž 36 procent dotázaných Banderu hodnotí příznivě a 34 procent ho jako národního hrdinu odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme