Ukrajina stojí na prahu nové politické krize

Strana prezidenta Viktora Juščenka oznámila, že odchází z vlády. Je to kvůli dlouholetým sporům s premiérkou Julií Tymošenkovou. Ukrajinci budou už za dva roky vybírat nového prezidenta. Tymošenková se podle některých komentátorů snaží zavděčit ruským voličům na východě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: Jiří Hošek

Strana ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka se rozhodla opustit prozápadní koalici, kterou tvoří s blokem premiérky Julie Tymošenkové. Podle místních médií tak na Ukrajině začíná nová politická krize. Agentura Interfax napsala, že rozhodnutí schválilo 39 z 72 poslanců frakce Naše Ukrajina-Národní sebeobrana. Juščenkova strana tak reaguje na úterní schválení série zákonů, které usnadňují proceduru odvolání prezidenta a oslabují jeho pravomoci ve prospěch vlády. Ty prosadil Blok Julije Tymošenkové spolu s proruskou opozicí.

Pokud se prozápadní politici neusmíří a rozhodnutí o rozpadu jejich unie vstoupí v platnost, budou mít poslanci 30 dní na vytvoření nové vládní koalice. Po této lhůtě vznikne právo prezidenta na rozpuštění parlamentu.

Vztahy mezi prezidentem Juščenkem a premiérkou Tymošenkovou, která je ve funkci od konce roku 2007, se v poslední době stále zhoršovaly. Prezident nedávno Tymošenkovou obvinil z velezrady ve prospěch Moskvy, protože neodsoudila ruskou intervenci v Gruzii. Šéfka kabinetu obvinění odmítla. V roce 2004 spolu stáli na jedné straně tzv. Oranžové revoluce a nakonec porazili prezidentského kandidáta Viktora Janukovyče podporovaného Ruskem. Od té doby se ale vztahy obou politiků zhoršovaly.

Nejdřív vedli spory o privatizaci ukrajinských státních podniků, teď se neshodnou na tom, kam by se celá Ukrajina měla ubírat. Juščenko chce Kyjev dovést do členství v západních organizacích, Evropské unii a NATO.

Tymošenková ale inklinuje spíš k druhé straně - Rusku. Její strana včera v parlamentu schválila balík zákonů, které mají moc prozápadního prezidenta omezit. Tymošenková navíc odmítla jednoznačně odsoudit nedávný rusko-gruzínský konflikt jako agresi Ruska.

Obojí se dá vysvětlit tím, že premiérka usiluje o podporu miliónů ruskojazyčných voličů na východě Ukrajiny.

O nejnovějším vývoji na Ukrajině jsme hovořili i v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Vojtěch Berger, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme