Na východě Ukrajiny zemřel po střelbě ukrajinský voják. Z porušování příměří se obviňují obě strany

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další dva utrpěli zranění v palbě proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámila to v sobotu agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté toto tvrzení nepotvrdili. Povstalecká agentura DAN naopak uvedla, že palba ukrajinské armády poničila pět domů na západním předměstí Doněcka.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linie dotyku, nebo také frontová linie. Tak se říká na Ukrajině pomyslné čáře, na které se na východě země zastavily boje mezi separatisty v oblasti Donbasu a ukrajinskými bezpečnostními jednotkami. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Velení ukrajinské armády v komuniké obvinilo „ruská okupační vojska“, že v uplynulých 24 hodinách devětkrát porušila dohodnuté příměří, a to i palbou z těžkých zbraní, které jsou zakázané mírovými dohodami.

Na frontovou linii i k blokovanému přístavu Mariupol. Petříčkova návštěva Ukrajiny pokračuje

Číst článek

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

Armádní komuniké s odvoláním na údaje ukrajinské rozvědky uvedlo, že ukrajinská armáda naopak zabila sedm povstalců a šest dalších zranila.

Tato tvrzení separatisté nepotvrdili. Povstalecká agentura DAN naopak uvedla, že palba ukrajinské armády poničila pět domů na západním předměstí Doněcka, hlavní povstalecké bašty. Žádné mrtvé či raněné si však ukrajinská palba nevyžádala. Ukrajinští vojáci podle separatistů porušili příměří v 19 případech, kdy vypálili na povstalecká území okolo 260 ran.

Dosavadní oběti války

Minská mírová dohoda o ukončení násilností na východě Ukrajiny zůstává z velké části nenaplněna, jednání stagnuje a lidé stále umírají, postěžoval si tento týden na schůzi Rady bezpečnosti OSN zmocněnec OSN pro Evropu Miroslav Jenča. Z více než 10 tisíc obětí, které si konflikt od roku 2014 vyžádal, je 3300 civilistů. Půldruhého milionu lidí přišlo o domov a 3,5 milionu dalších potřebuje humanitární pomoc.

Ukrajina: Ruská agrese nezastaví naše plány umístit v Azovském moři vojenské lodě

Číst článek

Rozhovory o ukončení konfliktu mezi Kyjevem a povstalci podporovanými Moskvou uvázly na mrtvém bodě, znepřátelené strany se na realizaci minských dohod nejsou schopny dohodnout, zdůraznil slovenský diplomat. Sjednáno bylo už mnoho příměří, ale žádné z nich dlouho nevydrželo.

Podle monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se pozice ukrajinské armády a separatistů v „šedé zóně“ kolem frontové linie nebezpečně přibližují. Obě strany tam rozmisťují těžké zbraně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme