Jak se žije ‚provizorně‘. Ukrajinské město Svjatohirsk se pomalu vzpamatovává z ruské okupace

Osvobozená ukrajinská města se jen pomalu vzpamatovávají z ruské okupace. Město Svjatohirsk se ani rok po osvobození nevrátilo do původního stavu, chybí tam infrastruktura a lidé se na místo nevracejí kvůli stále přítomným minám. Zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín na místě mluvil s náčelníkem vojenské správy města Volodymyrem Rybalkinem.

Od stálého zpravodaje Svjatohirsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený dům v Svjatohirsku

Kvůli bojům v okolí města má Svjatohirsk problémy s odminováním i nefunkčním centrálním vytápěním | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ve Svjatohirsku na hlavní ulici už fungují obchody a pár kaváren, střídají je ale spálené a rozstřílené budovy. „Svjatohirsk byl okupovaný tři a půl měsíce, do září loňského roku,“ vysvětluje Rybalkin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž od Martina Dorazína ze zničeného Svjatohirsku na východní Ukrajině

„Osvobození se dočkalo 550 obyvatel, což je méně než polovina původního počtu. Asi 150 lidí odešlo s okupanty, a proti většině z nich vedeme trestní řízení. Teď tu žije asi 1110 lidí,“ říká Rybalkin a ukazuje na kuchyni organizace World Kitchen, která ve městě vydává přes tisíc jídel denně.

Původní obyvatelé se do města Svjatohirsk nevracejí třeba proto, že rodiče nemohou kvůli stále přítomným minám nechat děti volně běhat venku.

„Máme velký problém s odminováním. Ve městě a kolem se odehrávaly boje, bylo okupované, a proto je tu spousta nevybuchlé munice,“ říká Rybalkin.

Organizace World Kitchen nabízí jídlo pro obyvatele | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Kolem řeky Severský Doněc je jí pořád hodně, protože to tam zaminovávali naši i Rusové. Nedá se jít jen tak k řece nebo do lesa, protože celé katastrální území je poseté motýlími minami.“

Sovětským protipěchotním minám se říká ‚motýlí‘ podle jejich tvaru, mají totiž křidélka. Právě tyto nástrahy jsou jedním z důvodů, proč se ani rok po osvobození Svjatohirsku nepodařilo úplně obnovit městskou infrastrukturu.

Ve Svjatohirsku byla kvůli bojům zničena většina budov | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Brzdí nás to, že nefunguje centrální vytápění. Plynová kotelna byla za války poškozená, a i proto se sem lidi nevracejí. A někteří si už našli nový život jinde na Ukrajině nebo v zahraničí. Zamkli své byty, a jelikož jde o soukromé vlastnictví, nemáme právo tam vstoupit, abychom opravili potrubí, což blokuje rekonstrukci celého domu. V jednom domě je obydlených pět bytů, zbylé jsou prázdné,“ říká Rybalkin.

Na místě přetrvávají i problémy s vodou. Město proto zřídilo provizorní městské lázně vytápěné dřívím.

Ve městě je i sociální prádelna s celkem šesti pračkami a čtyřmi sušičkami, kterou mohou místní zadarmo používat. S dodávkami vody pomáhají mezinárodní organizace.

Sociální prádelna v Svjatohirsku | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ve Svjatohirsku, kde dříve bylo 55 hotelů a turistických ubytoven, teď funguje dvacet malých firem. Bylo poškozeno asi 80 % budov, město tak podle náčelníka vojenské správy momentálně potřebuje především stavební materiály a investice.

Vojáci do města stále přiváží zásoby potravin, jde hlavně o konzervy, konzervovanou zeleninu a maso.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme