Slovinsko daruje Ukrajině modernizované sovětské tanky. Výměnou dostane techniku z Německa

Slovinsko poskytlo Ukrajině 28 svých tanků M-55S, které jsou modernizovanou verzí starších sovětských tanků T-55. Již dříve ohlášenou dodávku v neděli slovinským médiím potvrdilo ministerstvo obrany v Lublani. Místo toho země obdrží více než čtyři desítky vojenských vozidel z Německa. Na výměně vojenské techniky se v září dohodli premiér Robert Golob a německý kancléř Olaf Scholz.

Lublaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský tankista

Ukrajinský tankista (ilustrační foto) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Reportéři serveru 24ur.com v úterý zaznamenali, jak vlak s tanky zakrytými plachtou odjíždí z nádraží v Celje směrem na Ukrajinu. V neděli úspěšné předání potvrdilo slovinské ministerstvo.

U Chersonu jsou zbytky lepších jednotek. Jejich ztráta by Rusku znemožnila ofenzivu, říká expert Janovský

Číst článek

T-55 byl vyvinut na konci druhé světové války jako hlavní bojový tank Sovětského svazu. Slovinsko tyto stroje zmodernizovalo podle standardů NATO a v počtu 30 kusů tvořily zálohu slovinské armády. Odborníci hovoří v případě M-55S o zcela novém tanku, než byl původní T-55.

Celkem by mělo Slovinsko podle agentury DPA obdržet od Německa 43 těžkých nákladních vozidel. Předány by podle slovinského ministerstva obrany měly být ještě letos.

Dvoumilionové Slovinsko patří v přepočtu na výkon ekonomiky k největším dodavatelům vojenské techniky na Ukrajinu. V červnu předalo Kyjevu 35 bojových vozidel pěchoty BVP M80A jugoslávské výroby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme