Ukrajina dostane západní tanky. Polsko dodá rotu Leopardů 2, Británie chce předat Challengery 2

Polsko se rozhodlo předat Ukrajině rotu tanků Leopard 2, stane se tak v rámci mezinárodní koalice, řekl ve středu polský prezident Andrzej Duda podle zpravodajské televize TVN 24. Až dosud Západ i přes ukrajinské naléhání poskytoval zemi, která se od loňského února brání ruské ozbrojené agresi, jen tanky ještě sovětské konstrukce či jejich modernizované verze.

Varšava / Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské tanky typu Challenger 2 při výcvikové misi v Estonsku v roce 2018

Britské tanky typu Challenger 2 při výcvikové misi v Estonsku v roce 2018 | Zdroj: Reuters

„Ukrajina se musí ubránit. Neubrání se však bez naší podpory,“ řekl Duda, který se ve středu ve Lvově na západě Ukrajiny setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ten podle televize Polsat Polsku za jeho rozhodnutí vyjádřil vděčnost. Schůzky ve Lvově se zúčastnil také litevský prezident Gitanas Nauséda.

Dodávky zbraní jsou pro Ukrajinu podstatné, díky nim Rusové nemají vzdušnou nadvládu, tvrdí analytik

Číst článek

„Rota tanků Leopard bude předána v rámci budované koalice. Nejprve musí být splněna řada formálních požadavků, udělení souhlasu a tak dále, ale především chceme, aby šlo o mezinárodní koalici,“ řekl Duda na společné tiskové konferenci podle televize Polsat.

Podle agentur bývá obvykle v jedné rotě 14 tanků Leopard 2 (tři čety po čtyřech kusech plus tank velitele roty a tank jeho zástupce), v někdejším východním bloku ale rota obvykle čítala jen deset tanků (tři čety po třech tancích a tank velitele roty).

„Zatím není jasné, jakou mezinárodní koalici měl polský prezident na mysli,“ napsal na svém webu list Ukrajinska pravda. Upozornil také, že předání tanků by vyžadovalo souhlas Německa s jejich reexportem, už v úterý se ale objevila informace, že Berlín dosud takovou žádost od spojenců neobdržel. A Německo se obává eskalace konfliktu, dodal ukrajinský list.

Tank Leopard 2 A6 při cvičení německé armády | Foto: Imago Images | Zdroj: Reuters

Tanky Leopard 2 má ve výzbroji kromě německé a polské armády také Dánsko, Norsko, Španělsko či Kanada, anebo také Švédsko a Finsko, které však ještě nejsou členy Severoatlantické aliance.

Armáda převzala první tank Leopard 2A4. Německo jej darovalo za pomoc Ukrajině

Číst článek

Tanky Leopard 2 má obdržet také Česko a Slovensko jako náhradu za stroje T-72 a další výzbroj poskytnutou Ukrajině; loni obě země dostaly po jednom darovaném kusu. Na 44 objednaných tanků Leopard 2 čeká Maďarsko, které si pro výcvik zatím pronajalo 12 tanků starší verze.

Britská podpora

Tanky se chystá na Ukrajinu dodat také britská vláda, oznámila to po několika dnech spekulací. Má se tak stát ve spolupráci s partnery, uvedla podle deníku Financial Times kancelář premiéra Rishiho Sunaka. Zatím není jasné, jestli jde o spolupráci v rámci stejné koalice, o které hovoří Polsko.

Mluvčí Downing Street ve středu sdělil, že Sunak požádal ministra obrany Bena Wallace, aby v nadcházejících týdnech „spolupracoval s partnery“ na „další a rychlejší podpoře Ukrajiny, včetně poskytnutí tanků“. Podle Financial Times by na Ukrajinu, která se od února loňského roku brání ruské agresi, zamířily britské tanky Challenger 2.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme