Zelenskyj je virtuální kandidát, nechodí za voliči a má podporu oligarchy, říká ukrajinistka

Kdo postoupí do druhého kola prezidentských voleb? „O ničem jiném teď Ukrajinci nepřemýšlí,“ říká v Interview Plus ukrajinistka Lenka Víchová. V kampani se podle ní řeší hlavně témata, které jsou v kompetenci vlády, a nikoli prezidenta - například tarify na plyn a sociální otázky. Favorit Volodymyr Zelenskyj je podle Víchové „virtuální kandidát“, za kterým stojí oligarcha Ihor Kolomojskyj.

Interview Plus Praha/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění podporuje 30 % voličů nováčka Volodymyra Alexandroviče Zelenského. Na druhém místě je současný prezident Petro Porošenko (17 %). Jen o dvě procenta méně by pak dostala bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková,“ vysvětluje odbornice na dění na Ukrajině Lenka Víchová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala

Statistická chyba se v tomto průzkumu prý pohybuje kolem 2,5 %.

Zelenskyj je ale de facto pouze virtuální kandidát, přesto dostává nejvíc hlasů. Je to herec, komik, scenárista a televizní moderátor.

„Už několik let stojí za velmi populárním televizním seriálem Sluha lidu (podle jiných překladů Služebník lidu), kde sám hraje lidového prezidenta Holoboroďka. Je tak možné, že když dnes tolik lidí žije ve virtuálním světě, tak podporují i virtuálního prezidenta,“ myslí si Víchová.

Dostává hlasy jen tak

Virtuální prezident se prý nikdy neschází s voliči, nestojí za ním politická strana, jak je to u Porošenka nebo Tymošenkové. Odmítá veškeré veřejné debaty nebo rozhovory v médiích.

Komik, plynařská princezna a čokoládový král. Kdo chce stanout v čele Ukrajiny?

Číst článek

„Nevím, nakolik v jeho rostoucích prevencích hrají hry média nebo sociologové, kteří Zelenského zařadili mezi kandidáty ve chvíli, kdy vůbec politikem nebyl… Je to fenomén, se kterým jsem se zatím nikde nesetkala,“ podotýká ukrajinistka.

Zelenskyj je už dlouhá léta populárním komikem především sovětského publika, přitom se sám o politiku nikdy nestaral, respektive ji pouze kritizoval a dělal si legraci.

Další zajímavostí je muž, který za Zelenským stojí a platí jeho prezidentskou kampaň: je to pátý nejbohatší Ukrajinec a oligarcha Ihor Kolomojskyj. Na Ukrajině sice nežije (ani nesmí), ale vlastní televizní stanici 1+1, kde se Zelenského show vysílá.

„Za vládnutí Porošenka ztratil velké peníze a dnes se nijak netají svou nenávistí k současné hlavě státu,“ vysvětluje Víchová. Želízek v ohni má ale na Ukrajině víc, kromě Zelenského prý vsadil i na Tymošenkovou.

V pozadí je oligarcha

„Nedávno se na veřejnosti objevil záznam odposlechu telefonického rozhovoru Kolomojského a Tymošenkové. Ukrajinští novináři tak spekulují, že oligarcha vsadil i na Tymošenkovou, protože Zelenskyj nemá až takové politické schopnosti… Želízek v ohni ale má ještě mnohem víc než jen ty dva,“ domnívá se Víchová.

Volodymyr Zelenskyj je původně pouze ruskojazyčný moderátor, který má s ukrajinskou kulturou pramálo společného.

„Dnes ale přebírá bývalé voliče exprezidenta Viktora Janukovyče a působí jako postsovětský element… A co je opravdu legrační, tak přestože za ním nestojí žádná reálná politická strana, tak neexistující strana Sluha lidu, která se jmenuje stejně jako seriál, má taky největší voličské preference.“

Michael Rozsypal, Věra Luptáková, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme