Centrum ukrajinské Oděsy je nově na seznamu světového dědictví UNESCO. Proti hlasovalo jen Rusko

Historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa je nově na seznamu světového dědictví UNESCO. Na středečním mimořádném zasedání příslušného výboru v Paříži návrh podpořilo šest z 21 zemí, 14 se zdrželo hlasování a Rusko jako jediné hlasovalo proti. Informovala o tom agentura AFP.

Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Oděské opery

Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování | Foto: Serhii Smolientsev | Zdroj: Reuters

Udělení nového statusu by mohlo Oděse pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Městu to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci.

V Oděse zůstává 300 000 odběratelů bez proudu. Město dodávky obnovuje, říká starosta

Číst článek

Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla.

Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování. Loni v červenci byla zničena část velké skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění z roku 1899, uvedla agentura Reuters.

„Oděsa, svobodné město, světové město, legendární přístav, který zanechal stopu v kinematografii, literatuře a umění, se tak dostala pod posílenou ochranu mezinárodního společenství,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová.

Rusko na středečním jednání kritizovalo ukrajinskou přihlášku za „povrchní dokumentaci“, která vznikla „zkopírováním a vložením stránky Wikipedie“ o Oděse. Představitel Ruska také obvinil ukrajinské úřady, že v Oděse „samy ničí památky“. Kandidaturu Oděsy loni v říjnu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme