Nikdy nezůstanete sami, slíbil Biden Zelenskému. Západní země jsou podle něj jednotnější než dříve

Spojené státy budou Ukrajinu, která čelí brutálnímu útoku Ruska, podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba, slíbil ve středu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému v Bílém domě jeho hostitel Joe Biden. Na společné tiskové konferenci americký prezident ocenil sílu Ukrajinců, kteří se invazi brání už přes 300 dní.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenskyj a Biden

Spojené státy ve středu oznámily další pomoc zemi, která se už od února brání ruské agresi | Foto: EyePress News | Zdroj: Reuters

Zelenskyj před novináři označil ve středu oznámené poskytnutí amerického protiletadlového systému Patriot za důležitý krok k vytvoření efektivní protivzdušné obrany své země. Biden zdůraznil, že Patriot je obranný systém, jeho předání Ukrajině tedy neznamená eskalaci konfliktu.

#BREAKING "You'll never stand alone," Biden tells Zelensky

22:52 – 21. 12. 2022

226 1049

„Nikdy nezůstanete sami,“ řekl Biden Zelenskému. Připomněl také, že ruský útok, největší ozbrojená invaze do sousední země v Evropě od konce druhé světové války, sjednotil členy Severoatlantické aliance i Evropské unie.

Západní země jsou podle Bidena jednotnější než dříve a šéf Bílého domu nevidí náznaky, že by se to mělo změnit. Ruský prezident Vladimir Putin tak podle něj neuspěl ve své snaze spojence rozdělit.

Balíček za 1,85 miliardy dolarů a obranný systém Patriot. USA darují Ukrajině další vojenskou pomoc

Číst článek

Pro Zelenského je nynější návštěva Washingtonu první zahraniční cestou od začátku ruské agrese letos v únoru. Rusko poté, co jeho prvotní snahy na bojišti selhaly, začalo na podzim s rozsáhlými raketovými útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Podle Bidena se ruský prezident Vladimir Putin snaží „využít zimu jako zbraň“.

Putin ale nemá podle amerického prezidenta v úmyslu zastavit „tuto krutou válku“. Biden ruské útoky na civilní cíle, včetně sirotčinců, školek a škol, označil před novináři za „odporné“.

Zelenskyj, oblečený stále ve vojenském, opět poděkoval Američanům za jejich vojenskou pomoc. Spojené státy ve středu oznámily další pomoc zemi, která se už od února brání ruské agresi, systém Patriot má být součástí dodávky.

⚡️Ukraine won the fight for Kyiv, won the fight for Kherson, won the fight for Kharkiv - Ukraine exceeded Russia's expectations - Biden.

22:55 – 21. 12. 2022

119 1190

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme