Ochrana Ukrajiny není klíčovým zájmem Spojených států, prohlásil guvernér Floridy DeSantis

Floridský guvernér a potenciální republikánský kandidát v příštích prezidentských volbách Ron DeSantis prohlásil, že ochrana Ukrajiny není životně důležitým národním zájmem Spojených států. Válku přitom označil za „územní spor mezi Ukrajinou a Ruskem“. DeSantis to uvedl v odpovědi na otázky moderátora stanice Fox News Tuckera Carlsona.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Floridský guvernér Ron DeSantis oznamuje svůj rozpočet na nový fiskální rok 1. února 2023

Podle floridského guvernéra Rona DeSantise není ochrana Ukrajiny důležitým národním zájmem Spojených států | Zdroj: Reuters

Podobně na stejné otázky reagoval také republikánský exprezident Donald Trump, který chce v roce 2024 opět usilovat o Bílý dům.

„Spojené státy mají mnoho životně důležitých národních zájmů – ochranu našich hranic, připravenost naší armády, energetickou bezpečnost a nezávislost, vyvažování ekonomické, kulturní a vojenské moci čínské komunistické strany. Další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem jedním z nich není,“ uvedl DeSantis.

Biden představil návrh rozpočtu. Chce peníze na podporu Ukrajiny, prioritou je ale soupeření s Čínou

Číst článek

Administrativa demokratického prezidenta Joea Bidena podle DeSantise dala Ukrajině „bianko šek“ pokud jde o financování konfliktu tak dlouho, jak bude třeba, aniž by přitom jasně definovala cíle a stanovila odpovědnost. To podle guvernéra odpoutává pozornost od nejnaléhavějších problémů Spojených států.

DeSantis se domnívá, že „mír by měl být objektivní“, a je proti tomu, aby Spojené státy na obranu před ruskými invazními vojsky poskytly Ukrajině stíhačky F-16 a rakety dlouhého doletu.

DeSantisova odpověď se shoduje s vyjádřením bývalého republikánského prezidenta Trumpa, jenž si v mnoha republikánských průzkumech vede lépe než jeho straničtí kolegové v Kongresu, kteří podpořili pomoc Ukrajině.

Podle stanice NBC News to signalizuje, že mezi republikány narůstají izolacionistické nálady, což zřejmě bude jedním z klíčových témat v nadcházejících primárkách. Trump na stejnou otázku Fox News, zda postavení se Rusku je životně důležitým strategickým národním zájmem Spojených států, odpověděl: „Ne, ale pro Evropu ano. Pro Spojené státy nikoliv.“

Podobný názor jako DeSantis zastává také bývalý prezident Spojených států Donald Trump | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme