‚Válka je v kritickém bodě.‘ USA poskytnou Ukrajině doposud největší balík vojenské pomoci

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle Severoatlantické aliance. Podle agentury AP to v pátek oznámil Bílý dům. Do Kyjeva zamíří balíček ve výši téměř tří miliard dolarů, sousedním zemím poskytne Washington 682 milionů dolarů. Je to zatím největší vojenská pomoc USA pro Kyjev. Její součástí budou poprvé i vozidla Bradley.

Sledovali jsme online Washington (Aktualizováno: 22:09 6. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během setkání v Oválné pracovně Bílého domu předal Zelenskyj Bidenovi dárek od vojáků

Během setkání v Oválné pracovně Bílého domu předal Zelenskyj Bidenovi dárek od vojáků | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„To je přesně to, co potřebujeme,“ reagoval ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na příslib bojových vozidel pěchoty Bradley. Nový balík americké pomoci označil za velmi silný, jde podle něj o konkrétní výsledky jeho prosincové návštěvy Washingtonu.

I welcome the all-time 🇺🇸 defense aid package. Thank you @President Biden for the completely new weaponry, incl Bradley vehicles, anti-aircraft missiles. It'll strengthen 🇺🇦 Army on a battlefield. Awesome Christmas present for 🇺🇦! Together with 🇺🇸 people we're approaching a common victory!

20:10 – 06. 01. 2023

5363 50260

Na twitteru pak americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi poděkoval. „Skvělý vánoční dárek pro Ukrajinu. S Američany se blížíme ke společnému vítězství,“ napsal Zelenskyj. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna.

Lest, která má Ukrajinu postavit do pozice těch špatných, říká expert o Putinově vánočním příměří

Číst článek

Poslední balík zahrnuje vojenské vybavení pro Kyjev ve výši 2,85 miliardy dolarů ze zásob Pentagonu. Dalších 225 milionů dolarů obdrží Ukrajinci mimo jiné na podporu modernizace své armády, uvedl Bílý dům.

Kromě toho 682 milionů dolarů Washington uvolní pro evropské spojence, aby si mohli doplnit své vojenské vybavení, které poskytli Ukrajině, upřesnila AP.

Vojenské vybavení zahrnuje mimo jiné padesát obrněných vozidel Bradley, která slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely, podotkla agentura.

Dále Ukrajinci obdrží sto obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, 500 protitankových střel, munici pro systémy HIMARS či protivzdušnou obranu a další zbraně.

Turecký prezident Erdogan vybízel Vladimira Putina k jednostrannému příměří na Ukrajině

Číst článek

„Celková vojenská pomoc Spojených států Ukrajině tak od počátku fungování administrativy dosáhne bezprecedentní výše přibližně 24,9 miliard dolarů (přibližně 560 miliard korun),“ uvedl v pátek americký ministr zahraničí Antony Blinken ve svém prohlášení k novém balíku pomoci.

Americké ministerstvo obrany mezitím zveřejnilo seznam zbraní a techniky, která zamíří na Ukrajinu.

„Válka je v kritickém bodě a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli Ukrajincům bránit se ruské agresi,“ prohlásila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová při oznamování nového balíku pomoci.

Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s prezidentem Joem Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.

USA od začátku ruské invaze dosud Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme