Na Ukrajinu dorazila první zásilka ropy přímo z USA. Přivezl ji tanker pod hongkongskou vlajkou

V přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny se přečerpává náklad z tankeru, který na Ukrajinu dopravil historicky první zásilku ropy přímo ze Spojených států. Oznámila to správa přístavu.

Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa je pojmenovaná podle břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě | Foto: Ernest Scheyder | Zdroj: Reuters

Tanker Wisdom Venture, plavící se pod hongkongskou vlajkou, doplul do Oděsy v sobotu ráno se 75 000 tunami ropy typu Bakken, kterou zakoupila společnost Ukrtatnafta pro zpracování v rafinérii v Kremenčuku, kam vede z Oděsy ropovod. Následovat mají další dodávky, příští patrně do Oděsy dorazí již v srpnu. Ropa je pojmenovaná podle břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě.

Mafiánský byznys, cla a útrapy obyvatel. Tak vypadá konflikt na východě Ukrajiny, popisuje expert

Číst článek

Podobně v září 2017 do oděského přístavu dorazila loď Ocean Ambitious s nákladem 62 000 tun energetického uhlí coby první zásilkou uhlí z USA pro ukrajinské elektrárny.

Ukrajina má velké vlastní zásoby černého uhlí, které se ale nacházejí na východě země kontrolovaném proruskými separatisty. Podobně při ruské anexi Krymu přišla o ropná naleziště ve vodách okolo poloostrova.

Zákaz vývozu na Ukrajinu

Letos v dubnu, jen pár dnů před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině, ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů z Ruska na Ukrajinu.

Počínaje 1. červnem budou veškeré exportní dodávky vyžadovat zvláštní povolení. Zároveň s tím Rusko zakázalo dovoz strojírenských, kovodělných či papírenských výrobků z Ukrajiny v hodnotě 250 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

Podle Medveděva jde o odpověď na rozhodnutí ukrajinské vlády, která o týden dříve zakázala dovoz ruských produktů sklářského a elektronického průmyslu.

Rusko a Ukrajina jsou v ostrém konfliktu od roku 2014, kdy byl ukrajinský proruský exprezident Viktor Janukovyč po masových protestech nucen uprchnout do Ruska. Nedlouho poté následovala ruská anexe poloostrova Krym a válka na východě Ukrajiny s proruskými separatisty, jež si vyžádala na 13 000 životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme