Ukrajinská armáda má za sebou úspěšné operace na levém břehu Dněpru, hlásí Kyjev

Ukrajinské síly provedly řadu úspěšných operací na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti a udržují tam pozice na několika předmostích, uvedlo v prohlášení na facebooku ukrajinské námořnictvo. Ukrajinci kromě toho v oblasti způsobili vážné ztráty ruským silám, stojí v tomto oznámení. Podobná prohlášení nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Kyjev (Aktualizováno: 15:04 17. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský ženista v Chersonské oblasti

Ukrajinský ženista v Chersonské oblasti | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Od začátku současných ukrajinských operací na levém břehu Dněpru podle dnešního ukrajinského vyjádření v oblasti padlo 1216 ruských vojáků a 2217 jich utrpělo zranění. Ruské síly tam kromě toho přišly o 89 dělostřeleckých systémů a minometů a 48 obrněnců, uvedlo také ukrajinské námořnictvo.

„Jednotkám ukrajinských ozbrojených sil se podařilo vytlačit Rusy z jejich pozic na levém břehu Dněpru a udržet se tam,“ citovala agentura Reuters mluvčího ukrajinského generálního štábu Andrije Kovaljova.

„Jedním z hlavních cílů této bojové činnosti je vytlačit nepřítele co nejdále od pravého břehu, abychom před neustálým ruským ostřelováním ochránili ukrajinské civilní obyvatelstvo, zejména Cherson,“ dodal Kovaljov.

Pravobřežní část ukrajinské Chersonské oblasti musely ruské okupační jednotky pod tlakem ukrajinské protiofenzivy vyklidit loni v listopadu. Nad levobřežní částí oblasti měla ale ruská strana donedávna plnou kontrolu.

Miny na Ukrajině zabily od začátku invaze 265 civilistů, tvrdí Kyjev. Vyzývá k obezřetnosti

Číst článek

Americký Institut pro studium války (ISW) ale už několik týdnů upozorňuje, že ukrajinským silám se daří držet na některých pozicích, které ovládly během výsadků na levý břeh. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v úterý sdělil, že Ukrajincům se podařilo na levém břehu řeky Dněpr vytvořit předmostí.

Moskvou dosazený šéf okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo ve středu připustil, že Ukrajinci na levém břehu dobyli určité pozice. Saldo ale zároveň význam těchto ukrajinských operací ve svém vyjádření zpochybňoval a tvrdil, že ukrajinští vojáci čelí intenzivní ruské palbě a mají velké ztráty.

Ruské ministerstvo obrany na dnešní zprávy ukrajinské strany dosud přímo nereagovalo. Podle agentury TASS však sdělilo, že ukrajinská armáda za uplynulý týden ztratila při pokusech o vylodění na ostrovech na Dněpru více než 460 vojáků, dva tanky a 17 vozidel.

Úřady v okupované části Chersonské oblasti rovněž uvedly, že Ukrajinci u levobřežní obce Krynky přišli také o pět vyloďovacích člunů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme