Ukrajina osvobodila od začátku ofenzivy asi 130 kilometrů podél linie jižní fronty

Ukrajinské síly od začátku protiofenzivy osvobodily zhruba 130 čtverečních kilometrů území podél linie jižní fronty. Uvedla to v pondělí náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová, která později na telegramu napsala, že se armádě Kyjeva podařilo osvobodit vesnici Rivnopil na jihozápadě Doněcké oblasti. Spád nabral ukrajinský protiútok na frontě u Bachmutu, píše v dnešním hodnocení situace na frontě britská vojenská rozvědka.

Kyjev (Aktualizováno: 14:08 26. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci 47. samostatné mechanizované brigády Magura pálí z raketometu BM-21 Grad na ruské jednotky poblíž frontové linie

Ukrajinští vojáci 47. samostatné mechanizované brigády Magura pálí z raketometu BM-21 Grad na ruské jednotky poblíž frontové linie | Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

„Situace na jihu se během posledního týdne podstatně nezměnila,“ dodala Maljarová. Z východní části fronty, která zahrnuje směry na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku, bylo podle jejích informací během uplynulého týdne hlášeno asi 250 bojových střetů.

Ukrajinci pokračují v protiofenzivě. Postupují pozvolně, ale na klíčových místech, tvrdí Britové

Číst článek

„Obranné síly vrátily Rivnopil pod naši kontrolu,“ uvedla odpoledne na telegramu Maljarová. Vesnice leží západně od skupiny dalších osvobozených obcí, o nichž Ukrajina dříve tento měsíc hovořila v rámci úspěchů své protiofenzivy, napsala agentura Reuters.

Vesnice se nachází jen zhruba kilometr od hranice Doněcké oblasti se Záporožskou, zhruba 100 kilometrů severně od přímořského města Mariupol.

„Ukrajina v rámci širší protiofenzivy zvýšila intenzitu útoků v okolí Bachmutu v Doněcké oblastí,“ píše britská vojenská rozvědka, podle které ukrajinské síly pokročily „na severním i jižním křídle města“.

Rusko také podle podle Londýna pravděpodobně nemá dostatečné rezervy pozemních sil, aby posílilo stávající jednotky na dvou od sebe vzdálených úsecích fronty, kde Ukrajina útočí nejvíce – od Bachmutu až po východní břeh řeky Dněpr.

Těžké boje posledních dní

Zdroje ukrajinské armády, které cituje zpravodajský server CNN, uvedly, že frontové linie na Ukrajině za poslední dva dny zažily těžké boje s více než 20 střety v Doněcké oblasti.

Dněpr se v Chersonu vrátil do svého koryta. Hladina řeky od zničení Kachovky klesla o pět metrů

Číst článek

V Kupjanské oblasti u Charkova, kde se Rusové už více než měsíc snaží o průlom, spustila ruská strana silnou dělostřeleckou a minometnou palbu.

V okolí Bachmutu „drží (vojáci) iniciativu, pokračují v útočných operacích a zatlačují nepřítele zpět. Za poslední den postoupily ukrajinské síly na jižním a severním křídle kolem Bachmutu o 600 až 1000 metrů,“ řekl mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.

Podle jeho informací bylo za poslední den zabito téměř 200 ruských vojáků, dodala CNN, která nemůže ověřit ukrajinská tvrzení o bojovém postupu či ztrátách.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme