Zničit most do Ruska, stíhat kolaboranty. Tajemník bezpečnostní rady naznačil plán po osvobození Krymu

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v neděli představil plán kroků, které chce Kyjev podniknout poté, co získá zpět kontrolu nad okupovaným Krymem. Obsahuje mimo jiné záměr zbourat strategický most, který spojuje okupovaný černomořský poloostrov s Ruskem, nebo trestní stíhání Ukrajinců, kteří pracovali pro ruskou správu Krymu.

Kyjev/Sevastopol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba mostu, která se stala pro Kreml prioritou, byla zahájena v únoru 2016 a podle oficiálních údajů přijde Rusko na 228 miliard rublů (téměř 80 miliard korun). V médiích se ale spekuluje, že skutečné náklady jsou ještě daleko vyšší.

Kerčský most, spojující okupovaný Krym s Ruskem | Foto: Pavel Rebrov | Zdroj: Reuters

Danilov plán zveřejnil v době, kdy se ukrajinská armáda připravuje na jarní protiofenzívu v naději, že po více než 13 měsících války dosáhne nových rozhodujících úspěchů a ukončí ruskou válku. Informovala o tom agentura AP.

Moskva anektovala Krym v roce 2014, ale většina světa jej jako ruské území neuznává. Budoucí status poloostrova zřejmě bude klíčovým prvkem při jakýchkoli jednáních o ukončení současných bojů.

Šéf okupovaného Krymu zakládá vojenskou společnost. Využívá k tomu bývalých wagnerovců

Číst článek

Kreml požaduje, aby Ukrajina jako podmínku míru uznala ruskou svrchovanost nad Krymem i další územní zisky Moskvy, která formálně anektovala také čtyři ukrajinské oblasti na jihu a jihovýchodě Ukrajiny. Kyjev vyloučil jakékoli mírové rozhovory s Moskvou, dokud ruská vojska neopustí všechna okupovaná území včetně Krymu.

Danilov navrhl trestní stíhání Ukrajinců, kteří pracovali pro Moskvou jmenovanou správu Krymu, a dodal, že někteří z nich budou obviněni z trestných činů. Jiní zase přijdou o státní důchody a bude jim zakázáno pracovat ve státní správě.

Chystaný postup přirovnal k procesu denacifikace Německa po druhé světové válce. V dalším z bodů programu avizoval okamžité propuštění politických vězňů, včetně mnoha krymských Tatarů.

Všichni ruští občané, kteří se na Krym přestěhovali po roce 2014, by měli být vyhoštěni a všechny obchody s nemovitostmi uzavřené pod ruskou vládou by měly být podle Danilova anulovány.

Demolice mostu, přejmenování města

V rámci plánu také vyzval k demolici 19 kilometrů dlouhého Kerčského mostu, který Rusko postavilo mezi jihoruským Krasnodarským krajem a Krymem. Most, který je nejdelším v Evropě, v říjnu vážně poškodila bomba nastražená v nákladním automobilu. Moskva z útoku obvinila ukrajinskou vojenskou rozvědku.

Satelitní snímek poškozeného Kerčského mostu, který Rusové začali stavět v roce 2015 a kompletně otevřeli v roce 2019. Získali tak silniční a železniční spojení s okupovaným Krymem. | Foto: Vojenské zpravodajství

Rusko poškozený úsek mostu opravilo a obnovilo tok dodávek na Krym, který během války sloužil jako klíčový uzel pro ruskou armádu. Ukrajina se k odpovědnosti za útok nepřihlásila, ale ukrajinští představitelé v minulosti opakovaně vyhrožovali, že na most zaútočí.

Danilov by se rovněž zasazoval za přejmenování města Sevastopol, které je od 19. století hlavní základnou ruské Černomořské flotily. Řekl, že by se mohlo jmenovat Objekt č. 6, než se najde jiný název.

Putin na Kerčském mostě? Kreml se snaží držet prezidentovu image, věří politický geograf Romancov

Číst článek

Ruskem dosazený gubernátor přístavního města Michail Razvožajev označil plán za „zvrácený“. „Bylo by špatné brát vážně připomínky nemocných lidí. Je třeba je léčit, a to nyní dělá naše armáda,“ řekl Razvožajev agentuře TASS.

Danilov svůj plán zveřejnil v době, kdy se ukrajinské jednotky připravují na použití nově dodaných západních zbraní, včetně desítek bojových tanků, k prolomení ruské obrany a znovuzískání obsazených oblastí v protiofenzívě, která se očekává již tento měsíc.

Ruské jednotky se již měsíce snaží dobýt Bachmut v rámci svého úsilí o obsazení celé Doněcké oblasti, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Osmiměsíční boje o Bachmut jsou zřejmě nejdelší a pravděpodobně i nejsmrtonosnější bitvou války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme