Kreml odmítá, že by z Ruska uprchlo přes 700 tisíc lidí kvůli částečné mobilizaci

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek zpochybnil zprávu ruské verze časopisu Forbes, podle jejíchž informací z Ruska od vyhlášení částečné mobilizace odjelo 600 000 až 700 000 lidí. Peskov podle agentury TASS uvedl, že jde nejspíše o novinářskou kachnu. Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci před dvěma týdny. Rusové pak vykoupili letenky do zemí, s nimiž má Rusko bezvízový styk.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta aut u kontrolního stanoviště na rusko-finské hranici v Leningradské oblasti

Fronta aut u kontrolního stanoviště na rusko-finské hranici v Leningradské oblasti | Zdroj: Reuters

„Vypadá to, že to bude nějaká kachna,“ řekl ve čtvrtek Peskov. Sdělil také, že ani neví, co to je ruská verze časopisu Forbes.

Počet Rusů cestujících do EU za týden skočil o 30 procent. Nelegální přechody hranic budou častější

Číst článek

„Takže si nemyslím, že je potřeba brát takové zprávy vážně,“ prohlásil. Dodal, že neví, kolik Rusů přesně odjelo ze země, ale že jejich počet bude určitě mnohem nižší, než uvádí časopis.

O tom, že z Ruska odjelo od 21. září až 700 000 lidí, informoval ruský Forbes na svém webu v úterý s odkazem na nejmenované zdroje z ruské prezidentské administrativy. Jiný zdroj obeznámený s odhady Kremlu časopisu řekl, že z Ruska odjel až milion lidí. Zpravodajský server Meduza ve čtvrtek napsal, že podle údajů oznámených Kazachstánem, Gruzií, Finskem a Mongolskem odjelo ze země od vyhlášení mobilizace už nejméně 300 000 Rusů.

Ruská verze časopisu Forbes, o níž Peskov prohlásil, že ji nezná, existuje od roku 2004. Po začátku války na Ukrajině zakázal americký vlastník Forbesu ruské verzi prodávat reklamu. Ruský Forbes tak přestal vycházet v tištěné podobě a provozuje pouze web.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme