Válka během svátků. Ukrajina tvrdí, že v noci zničila 14 z 15 dronů, kterými útočily ruské síly

Ukrajinská protivzdušná obrana tvrdí, že sestřelila 14 z 15 dronů, kterými v noci na neděli hlavně na jihu země zaútočili Rusové. S odvoláním na ukrajinské letectvo o tom informovala agentura Reuters. Bezpilotní letouny byly podle hlášení zneškodněny v Nikolajevské, Kirovohradské, Záporožské, Dněpropetrovské a Chmelnycké oblasti.

Sledujeme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinského vojáka Vadyma přijela před Vánoci během krátké přestávky v bojích na frontě navštívit jeho žena Lydie

Ukrajinského vojáka Vadyma přijela před Vánoci během krátké přestávky v bojích na frontě navštívit jeho žena Lydie | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Ukrajinci po téměř dvou letech ruské agrese hlásí podobné vzdušné útoky prakticky denně. V sobotu například oznámili, že protivzdušná obrana sestřelila všech devět ruských dronů íránského původu Šáhed, v pátek pak 24 z 28 bezpilotních letounů, kterými Rusové zaútočili. Trosky sestřelených dronů často způsobují škody na majetku a požáry.

Rusové začali být drzí, riziko jim nevyšlo. Sestřelení tří stíhaček je top událostí, říká letectvo

Číst článek

Jak uvedl na telegramu Serhij Lysak, šéf Dněpropetrovské oblastní správy, trosky tentokrát v jeho regionu poničily šest soukromých domů. Poškodily také elektrické vedení.

Ruská armáda útoky bezpilotními letouny na Ukrajinu nekomentuje, ruské ministerstvo ve svých zprávách jen pravidelně informuje o ukrajinských bezpilotních letounech sestřelených nad ruskými regiony, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Jednotlivá tvrzení znepřátelených stran a vzájemné obviňování z útoků zpravidla nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Svátky na Ukrajině

Ukrajina letos poprvé ve své novodobé historii oslaví Vánoce 25. prosince. Dřív svátky země slavila až v lednu podobně jako pravoslavní křesťané v Rusku.

Jestli chtějí Ukrajinci uspět s protiofenzivou, musel by Západ ztrojnásobit svoji pomoc, míní expert

Číst článek

Datum Ukrajina změnila jako reakci na ruskou invazi a okupaci části země. Nový den křesťanských svátkům letos oznámily ukrajinská pravoslavná a taky řeckokatolická církev.

Vánoční oslavy na Ukrajině začínají v neděli svatou večeří, která má dvanáct postních chodů. Další dny budou po městech a vesnicích chodit koledníci.

Některé rodiny ale vzhledem k pokračujícím bojům na východě a jihovýchodě země budou letos Vánoce slavit jen skromně. Oficiálně státní svátky na Ukrajině navíc za válečného stavu neplatí.

jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme