Balet za časů války. ‚Lidé se při poplachu schovají, poté představení pokračuje,‘ popisuje český tanečník

Český tanečník Jan Váňa žije v Kyjevě 17 let. Stal se sólistou Ukrajinského národního baletu a před několika měsíci se vrátil z Česka do Kyjeva. Ruské útoky v posledních dnech ho vyplašily, dává si větší pozor, ale snaží se stejně jako všichni obyvatelé města žít normálně dál. Tančí v Národní opeře, i když představení přerušují sirény.

Od zpravodaje z místa Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český baletní sólista, Jan Váňa v Kyjevě

Český baletní sólista, Jan Váňa v Kyjevě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Poplach je tady momentálně každý den. Pokud máme zkoušku nebo trénink, tak lidé chodí v divadle do krytu. Pokud je představení, spustí se opona a lidé se jdou schovat. Ale po leteckém poplachu pokračuje představení dál,“ popisuje pro Radiožurnál tanečník Jan Váňa.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Poplach je tady momentálně každý den.“ S českým tanečníkem Janem Váňou natáčel v Kyjevě Ľubomír Smatana

Kamikadze dronům, pomocí kterých útočí ruské síly na ukrajinská města včetně Kyjeva, se podle něj přezdívá mopedy. „Íránské drony mají zvuk mopedu,“ vysvětluje Váňa.

Někteří ukrajinští tanečníci podle něj odešli bojovat. Někteří působí jako dobrovolníci, jiní v teritoriální obraně, popisuje. „Nedávno zemřel jeden náš tanečník přímo na frontě. Jmenoval se Olexandr Šapoval.“

Váňa nyní kvůli útokům neposílá dceru Terezu do školky, protože tam není letecký kryt. „Při útoku z minulého týdne zničili naši školku v parku Ševčenka. Raketa dopadla přímo na hřiště, kde byly houpačky,“ přibližuje.

Alexander popisuje zážitek, při kterém byl nedaleko výbuchu rakety na dětském hřišti v Ševčenkově parku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Penzista Alexandr byl v parku při dopadu rakety: „Stál jsem tady a najednou s otevřenou pusou koukám, že letí nějaké tři divné věci. Lehl jsem na zem, spadlo to, rána. Posypal mě prach,“ vzpomíná.

Kvůli válce se v opeře hraje jen o víkendech. „Člověk by neměl upadat na mysli, vidím to spíše optimisticky. Věřím, že Ukrajina vyhraje,“ uzavírá tanečník Jan Váňa.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme