Bezpečnostní analytik: Ukrajině nepomáhá, pokud se šíří příliš dobré zprávy. Často nejsou pravdivé
Vést ofenzivu je vždy těžší než se bránit, je přesvědčený bezpečnostní analytik Michal Smetana. To platí i pro Ukrajinu, která se s příchodem léta do ofenzivy pustila. „Důležitá změna její taktiky je v tom, že dostala dost zbrojních systémů na to, aby mohla provádět takzvané vševojskové operace, tedy více spoléhat na kombinaci dělostřelectva s manévrováním a posunout se od čistě opotřebovávací války, který zvýhodňuje Rusko,“ vysvětluje Smetana.
Hlavní nápor, který by mohla Ukrajina ve své ofenzivě předvést, ještě nenastal, je přesvědčený Smetana, bezpečnostní analytik z Katedry bezpečnostních studií Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.
Host: Michal Smetana, bezpečnostní analytik z Institutu mezinárodních studií. Moderuje Zita Senková
„Ukrajina aktuálně převzala iniciativu na bojišti. Ale stále ještě nevidíme drtivé použití většiny divizí, které Kyjev pro tento účel vybudoval,“ říká Smetana v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.
Kritika Západu, že Ukrajině neposkytuje dost zbraní, je podle něj v některých ohledech nespravedlivá.
„Západ nebyl do značné míry připraven na konflikt takové intenzity. Chybí mu zásoby munice a techniky do takové míry, aby to mohl dodávat Ukrajině, aniž by neohrozil svou vlastní bezpečnost,“ připomíná Smetana. „Na druhou stranu Ukrajina nemůže dělat nic jiného než stále říkat, že potřebuje dodávek víc.“
Rusko neustoupí od svých cílů na Ukrajině. ‚Jsou pro nás zásadní,‘ prohlásil Putin
Číst článek
Převahu má Rusko hlavně v dělostřelecké munici a také ve vzduchu. „Ukrajina nemá vlastní efektivní letectvo, které by bylo nadřazené ruskému,“ uznává bezpečnostní analytik.
Protržení Kachovské přehrady podle něj nemá s ukrajinskou ofenzivou přímou spojitost.
„Nejtragičtější dopad je samozřejmě pro obyvatele, kteří žijí po proudu řeky. Bezesporu je to obrovská katastrofa. Ale z vojenského pohledu to zasáhlo spíš levý břeh Dněpru, kde byly ruské pozice,“ shrnuje analytik.
Pozor na příliš dobré zprávy
Vést ofenzivu je vždy těžší než se bránit. „Důležitá změna ukrajinské taktiky je v tom, že dostala dost zbrojních systémů na to, aby mohla provádět takzvané vševojskové operace, tedy více spoléhat na kombinaci dělostřelectva s manévrováním a posunout se od čistě opotřebovávací války, který zvýhodňuje Rusko,“ usuzuje Smetana.
Válka se vede i v informačním prostoru. Ruský prezident Vladimir Putin například prohlásil, že Ukrajina už přišla zhruba o 30 procent obrněné techniky dodané ze Západu. „To se nezakládá na faktech,“ shrnuje bezpečnostní analytik a nabádá k obezřetnému čtení zpráv z bojiště.
„Na druhou stranu Ukrajině nepomáhá, pokud se šíří zprávy až příliš dobré na to, aby to byla pravda. Velmi pravděpodobně to totiž pravda není. Takové zprávy sice udělají na první pohled radost, ale jsou to často informace neověřené, nebo zcela vymyšlené.“
Útoky budou pokračovat
Válka podle Smetany neskončí ani tím, že by Ukrajina získala na Rusku zpět anektované území včetně poloostrova Krym.
,Až udeří blesk, přijdou s prosíkem.‘ Šéf wagnerovců nehodlá podepsat smlouvu s Šojguem
Číst článek
„Konflikt může klidně pokračovat ještě roky tím, že budou nadále pokračovat střety přes hranice mezi Ukrajinou a Ruskem,“ obává se Smetana.
„Nejkrásnější variantou, jak by to mohlo skončit, je zásadní změna režimu v Rusku s tím, že by nový režim souhlasil, že se Ukrajina nebude muset vzdát svého území. Na to bohužel nemůžeme spoléhat. Bojím se, že konflikt bude pokračovat ještě nějakou dobu. Možná ne tak intenzivně,“ uzavírá Michal Smetana.
Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.