Na východní Ukrajině od soboty zavládne klid zbraní. Válčící strany se dohodly na ‚vánočním příměří‘

Nové příměří v Donbasu na východě Ukrajiny mezi vládními vojáky a proruskými separatisty má platit od soboty 29. prosince. Oznámil to ve čtvrtek ukrajinský vyjednávač Jevhen Marčuk, který byl v minulosti ministrem obrany.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s vojáky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s vojáky (ilustrační foto) | Foto: Mikhail Palinchak/Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Marčuk podle agentury Interfax-Ukrajina v televizi uvedl, že se podařilo dohodnout klid zbraní od půlnoci v noci z pátku na sobotu.

Výjimečný stav na Ukrajině už platí. Rusové poslali do vazby většinu ze zadržených námořníků

Číst článek

„Byly i jiné návrhy, ale podařilo se nám dnes dosáhnout této dohody,“ řekl ve čtvrtek. Příměří je podle něj nezbytné využít hlavně k opravám poškozené infrastruktury.

Novoroční a vánoční příměří dohodla smíšená pracovní skupina prostřednictvím videokonference. Představitel Lidové milice samozvané Luhanské lidové republiky Andrej Maročko potvrdil, že milice je připravená klid zbraní dodržovat a doufá, že se stejně zachovají i ukrajinské ozbrojené síly.

Podobné prohlášení vydala i milice sousední tzv. Doněcké lidové republiky. Příměří musí ještě potvrdit Kontaktní skupina pro řešení konfliktu na východě Ukrajiny.

Všechna předchozí ujednání o klidu zbraní vždy některá ze stran porušila, intenzita útoků ale během příměří klesla. Loni „vánoční příměří“ platilo od 23. prosince.

Celkem od vypuknutí konfliktu na jaře 2014, který si mezitím vyžádal více než 10 000 životů, bylo podle agentury Interfax uzavřeno již 24 příměří, žádné však v plné míře nebylo nedodrženo. Naposledy byl klid zbraní dohodnut před začátkem nového školního roku.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme