Nejtěžší boje na frontě. Rusové v Soledaru změnili taktiku, učí se od Ukrajinců, říká zpravodaj

Město Soledar na východě Ukrajiny mělo před válkou 10 tisíc obyvatel a znal ho málokdo, v posledních dnech se ale právě v jeho okolí vedou nejtěžší boje na celé Ukrajině. Rusové se snaží toto město odříznout od nedalekého Bachmutu, na který útočí už od podzimu, Soledar je totiž zásadním místem pro obranu města. Pro Radiožurnál to uvedl zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu z Ukrajiny Martin Dorazín.

Od stálého zpravodaje Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje  v okolí Soledaru, které tvoří kopcovitá krajina

Boje v okolí Soledaru, které tvoří kopcovitá krajina | Zdroj: Reuters

Situace v Soledaru je velmi kritická, popisují ji tak sami vojáci. „Je to ještě vyhrocenější než v sousedním Bachmutu,“ řekl agentuře Unian jeden z důstojníků brigády zvláštního nasazení Taras Berezovec.

‚Jedno z nejkrvavějších bojišť.‘ Ukrajina posílí jednotky u Bachmutu a Soledaru, řekl Zelenskyj

Číst článek

Rusové změnili taktiku, od Ukrajinců se totiž naučili postupovat malými skupinami. Dříve se snažili typickým sovětským způsobem zavalit cíl lidmi, teď to je jinak. Důvodem je také to, že v Soledaru už většinou nebojuje ruská armáda, nýbrž skupina Wagnerovců, příslušníků soukromé ruské armády.

Jde o žoldnéře, kteří mají zkušenosti z bojů po celém světě, hlavně v Africe. Snaží se pronikat a bojovat v malých skupinách do osmi lidí, při tom jsou vybaveni střelnými zbraněmi a granátomety. V Soledaru tak probíhá boj muže proti muži v ulicích města.

Ačkoliv Rusové Soledar ovládají z větší části, Ukrajinci se nevzdávají a do města dál z okolí pronikají. Situace se pořád může zvrhnout na tu či onu stranu, a zatím tedy není vůbec jasné, pod čí kontrolou Soledar v příštích dnech bude.

Boj o každý kopec

„Přímo do města jsme se nedostali, protože to bylo životu nebezpečné. Byli jsme ale ve vesnici u Soledaru, odkud jsme evakuovali nějaké lidi a přivezli humanitární pomoc,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu z Ukrajiny Martin Dorazín.

Okolí města popisuje jako kopcovité. Krajinu tak mohou využít jak protivníci, tak obránci, skýtá jim různé možnosti. Kdo je nahoře, může například ovládat silnici do Soledaru a dál do Lysyčansku. Může také kontrolovat další důležité strategické body v oblasti, v okolí města se tedy bojuje o každý kopec.

Petr Král, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme